06 Nisan 2018 Cuma 13:55
Gençlere 30 Bin TL Hibe Desteği Başvuruları Devam Ediyor! Genç Çiftçi 2018 başvuru şartları nelerdir?

Genç çiftçi projesi başvuruları bugün başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 16 bin 750 genç çiftçiye 30 Bin TL hibe desteği vereceğini duyurmasından sonra başvurular alınmaya başladı. Söz konusu hibe desteğine başvuruda bulunmak için istenilen bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği belirtildi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Genç çiftçi destek projesi başvuruları 2 Nisan 2018 (bugün) başladı. Söz konusu son başvuru tarihi ise 30 Nisan 2018 olarak açıklandı. Ön başvurular ise Bakanlığın tarafından hazırlanan web tabanlı gencciftci.tarim.gov.tr  programı üzrinden yapılmaktadır. Orada yapılan başvuruların çıktı alınması ve daha sonra çiftçiler aldıkları çıktıları ile beraber, projeyi ve istenilen belgeleri; ikamet ettikleri veya ikamet etmeyi taahhüt ettikleri (projelerin uygulanacağı yerler) nüfus oranı yirmibinin altında bulunan yerleşim birimlerine bağlı odukları il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona ermeden şahsen yapmaları gerekecektir. ve ayrıca çiftçilerin başvurularının tamamlanması adına dosyaların bizzat elden teslim edilmesi şarttır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bu hibe desteği ödemesinden yararlanmak isteyen adaylardan aranan genel başvuru şartları arasında ise;

18 yaşını doldurmu ve 41 yaşından günalmamış olmak (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000 tarihleri arasında doğanlar, bu tarihler dahil edilmektedir.), Okur, yazar olmak, Başvuru tarihinden itibaren 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu'na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve 4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarımveya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç,ücretli çalışan olmamak şartları adaylardan aranan genel başvuru şartları arasında yer almakta.

Diğer yandan belirlenen söz konusu diğer genel başvuru şartları arasında ise; Başvuru tarihinden itibaren örgün eğitim hayatına devam ediyor olmamak, başvuru tarihi itibariyle askerlik görevini yapmış ve ayrıca cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak. Başvuru tarihi itibarinden itibarenKatma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usullere göre vergi mükellefi konumunda olmamak. Hayvansal üretimlere yönelik olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konuluproje baş vuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş sahibi olmanın yanı sıra  50 adet Küçükbaş'tan fazla hayvan sahibi olmamak.

Ayrıca arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu projeleri için ilanın yayımlandığı tarihten itibaren 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için Tebliğini yayımlandığı tarihden itibaren en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB'a üye olmak, 16/2/2016 tarihli ve 2016/8540 sayılı Kırsal Kalkınma destekleri Kapsamı içerisine göre; Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine yönelik olarak ilişkin kararlara göre 5/6/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No; 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ 9 No; 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesinin iptal edilmemiş olması, söz konusu aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak şartları adaylardan aranan genel başvuru şartları arasında yer almakta.

Son Güncelleme: 12.02.2019 08:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.