Gerilim Tırmanıyor! Barzani Referandum İle İlgili Kararını Açıkladı!

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 'referanduma evet' için düzenlediği bir mitingde referandum ile ilgili son kararını açıkladı.

GÜNDEM 24.09.2017, 18:08 24.09.2017, 21:42
Gerilim Tırmanıyor! Barzani Referandum İle İlgili Kararını Açıkladı!

Erbil'in Salahaddin kasabasında bir miting düzenleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eelül'de yamyaı planladığı referandum kampanyasına ilişkin son kararları açıkladı. Barzani yapmış olduğu konuşmasında referandumun yapılacağını açıkladı.

''IRAK DEMOKRATİK DEĞİL''

Mesut Barzani konuşmasında Irak'ın mezhepsel bir devlet olduğunu iddia ederek onlarla tartışmanın mantıklı olmadığını ifade etti. Barzani'nin konuşmasının satır başları şu şekilde, "Irak şu an demokratik değil, mezhepsel bir devlettir. Bağdat yönetimiyle konuşma yapmaya çalıştık. Onlar bizim komşumuz, kardeşimiz. Onlarla tartışmamız mantıklı değil. Yeni formüller bulmaya çalıştık ama referanduma gidiyoruz."

''BAĞDAT'LA ARTIK KOMŞU OLURUZ''

Referandum kampanyası kapsamında düzenlenen mitingde konuşan IKBY Başkanı Barzani ayrıca bundan sonraki süreçte güvenliklerini yalnızca bağımsızlık ile sağlayabileceklerini vurgulayarak "Ancak bağımsızlık ile güvenliğimizi sağlayabiliriz. Biz, referandum sonrası Bağdat'la görüşmelerde bulunacağız. Ancak Bağdat ile artık ortaklığı müzakere etmeyiz. Bağdat' a 1-2 yıl gereken zamanı vermeye hazırız. Asla başarısız ortaklığı görüşmek üzere Bağdat'a geri gitmeyeceğiz. Bundan sonra Bağdat ile o diyaloğumuz iki iyi komşu olmak esasında olacak." ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE İLE DOSTUZ''

iran ve Türkiye ile olan durumla ilgili de açıklamalarda bulunan Barzani, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı. "İran ve Türkiye ile dostuz. Onlara dostluk elini uzatıyoruz. İran ve Türkiye dostluğu geri çevirse de biz onlara dostluk elini uzatmaya devam ederiz" 

''YALNIZ İSRAİL DESTEK VERDİ''

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani mitingde yapmış olduğu açıklamalarında referandum kararına sadece İsrail'in destek verdiğini aktararak ABD başta olmak üzere Rusya, Fransa, İngiltere, Almanya, Türkiye ve diğer ülkeler karşı çıkıp iptal edilmesini istediğini belirtti.

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (1)
emre 2 yıl önce
bi koltuga oturup ta malum yerinin kalmadıgı bi adam yok mu şu dünyada