GSM Firması Şifresi Ele Geçirildi! 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Karaborsada Satıldı!

Türkiye gündemine bomba gibi düşen bir olay yaşandı. GSM firmalarından birine ait kurumsal şifrenin ele geçirildiği ve yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin karaborsada satıldığı ifade edildi. Suç örgütü çete, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülen çalışmalarla çökertildi...

GÜNDEM 12.07.2019, 17:32 12.07.2019, 17:46
GSM Firması Şifresi Ele Geçirildi! 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Karaborsada Satıldı!

Bir GSM firmasının kurumsal şifresini ele geçiren suç örgütü çete yaklaşık 50 milyon kişiye ait T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne-baba isimleri, doğum yeri ve tarihi gibi bilgileri ele geçirdi.

Zanlılar bununla da kalmayıp sahte kimlik hazırladı.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul, Kırklareli’ndeki suç örgütü üyelerinin yaptığı çalışmaları titizlikle izledi ve kimlik bilgilerini karaborsada bahis sitelerine satan 16 kişiyi gözaltına aldı.

Operasyonda incelenen detaylara göre dijital materyaller içinde 50 milyon kişiye ait kimlik ve adres bilgisi, ayrıca GSM firmasının sorgulama sayfasına yönelik bilgiler ortaya çıktı.

Gözaltına alınan 16 şüphelilerden 7’sinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı ve 9'unun ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Yorumlar (3)
Hangi gsm 5 ay önce
Gsm firmasının isminide yazın
Salaklik 5 ay önce
Kimlik bilgilerini gectim fotokopisini vermeden telefon hatti acip toplumsal hayata katilamiyorsun, bilgileri verip hatti acinca da bilgiler caliniyor. Devlet niye GSM operatorlerine boyle genis bilgi toplama izni veriyor? Biri benim adima sahte kimlikle telefon hatti alip ByLock yuklese, suca, hattta teror olayina karissa ne olacak? Devletin de, sirketin de, sesini cikarmayan vatandasin da gozlerinden operim.
Gulseren 5 ay önce
Benim de numaram değiştirildi belki kimlik bildiler im başka yerlerdede kullanilmis bunu nasıl öğrene bilirim