28 Şubat 2020 Cuma 21:19
Hafta sonu planı yapanlar dikkat: Meteoroloji az önce duyurdu! Bu geceden itibaren tedbirinizi alın

Türkiye genelinde hafta sonu yaşanacak hava durumu hakkında Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından flaş bir uyarı yayımlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelerde son hava durumu da paylaşıldı. 

Herkesin merak ettiği hava durumu nasıl olacak? sorusunun cevabı da Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmede ortaya çıktı.

HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, "Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Göller Yöresi, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey, Antalya’nın doğu ve Konya’nın güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik yamaçları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır." denildi.

Ayrıca hava sıcaklığı ve rüzgarla ilgili olarak, "Batı ve güney kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor." denildi.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı, Ege ile Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ SON UYARILARI YAYIMLADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son uyarılar şöyle:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey, Antalya’nın doğu ve Konya’nın güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın; Marmara’nın batısı, Ege ile Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesinde eğimi fazla dik yamaçlarda çığ düşmesi riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA HAVA DURUMU NASIL OLACAK?


Çok bulutlu, batı kesimleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Balıkesir'in kuzey, Çanakkale'nin doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE 4°C, 11°C
Çok bulutlu ve yağmurlu

İSTANBUL 6°C, 10°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

KIRKLARELİ 3°C, 9°C
Çok bulutlu ve yağmurlu

KOCAELİ 7°C, 10°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

EGE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

DENİZLİ 7°C, 10°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

İZMİR 7°C, 13°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

KÜTAHYA 0°C, 5°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

MANİSA 5°C, 12°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

AKDENİZ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Göller Yöresi'nin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgârın; yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ADANA 11°C, 17°C
Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı

ANTALYA 12°C, 16°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, yağışların; doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HATAY 9°C, 17°C
Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı

ISPARTA 4°C, 7°C
Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

İÇ ANADOLU HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Eskişehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Konya'nın güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

ANKARA 3°C, 8°C
Çok bulutlu ve yağmurlu

ESKİŞEHİR 1°C, 7°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmur ve karla karışık yağmurlu

KONYA 3°C, 9°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu, yağışların; güney ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

SİVAS 3°C, 9°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BOLU 2°C, 7°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE 6°C, 12°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

KASTAMONU 0°C, 9°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kıyıları yağmur, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK 7°C, 9°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in eğimi fazla dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA 5°C, 14°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

SAMSUN 7°C, 11°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

TOKAT 6°C, 13°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren yağmurlu

TRABZON 8°C, 13°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren yağmurlu

DOĞU ANADOLU HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, Malatya ve Elazığ çevrelerinin yağmurlu, yağış alan diğer yerlerin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı, yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM -1°C, 4°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kar yağışlı

KARS -5°C, 3°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren kar yağışlı

MALATYA 3°C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

VAN -3°C, 3°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adıyaman, Diyarbakır ve Batman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 5°C, 12°C
Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere yağmurlu

GAZİANTEP 5°C, 13°C
Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

SİİRT 5°C, 12°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren yağmurlu

ŞANLIURFA 7°C, 15°C
Çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren yağmurlu

DENİZLERDE HAVA HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Ege ve Batı Akdeniz’de fırtına, Marmara ve Doğu Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de doğu ve güneydoğu, zamanla kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Doğu Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş; İyi, yağış anında orta.

MARMARA
Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50km/sa), sabah saatlerinden sonra kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE
Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), gece saatlerinden sonra kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), Dalga: 2,0 ila 3,0m, zamanla 3,5m, Görüş: İyi, yağış ve fırtına anında orta.

AKDENİZ
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa), öğle saatlerinden sonra batısı kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde Dalga: 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi, yağış ve fırtına anında orta.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve karla karışık yağmurlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.