Hakim İş İlişkisi Olduğu Davacının Davasından Çekildi

Malatya'da bir hakim iş ilişkisi bulunduğu bir tamircinin davasından, iş ilişkin var tarafsızlığını şüpheye düşürecek olması nedeniyle çekildi. Yaşanan olaya dair detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Hakim İş İlişkisi Olduğu Davacının Davasından Çekildi

Malatya'da yaşanan olay kapsamında karıştığı kaza sonrası aracını tamir için yetkili servise veren, ardından dışarıdan bir ustaya da yaptıran hakim, sonraki süreçte yetkili servisi ve ustayı davalı ve davacı olarak karşısında buldu. 

Hakim bu durum karşısında davaya devam etmedi ve “tarafsızlığını şüpheye düşürecek olması” dolayısıyla davadan çekildi.

TARAFSIZLIĞI ŞÜPHEYE DÜŞÜRECEK OLMASI NEDENİYLE DAVADAN ÇEKİLDİ

Söz konusu olaya dair edinilen bilgilere göre, Malatya'da görev yapmakta olan hakim bir trafik kazası geçirdi ve aracını servise teslim etti. Aracını belirli bir süre sonunda yetkili servisten geri alan hakim bir tavsiye aldı ve aracını başka bir ustaya götürdü. Tavsiye üzerine gittiği ustanın işçiliğinden kısmen memnun kalmayan hakim, bu ustadan da istediği hizmeti alamadı. Bundan sonraki süreçte ise söz konusu usta kendisiyle alakalı başa bir durum nedeniyle eski iş yerine dava açtı. Ustanın iş yerine açtığı dava dosyası ise tesadüfen müşterisi olan hakimin görevli olduğu mahkemeye düştü. 

Duruşma sırasında kendisine gelen davada hakim, davalı ve davacısının daha önce kendisinin de hizmet aldığı ancak kısmen memnun kalmadığı taraflar olduğunu gördü. BU durum üzerine hakim “Ücret karşılığında her iki tarafla da iş ilişkisinin bulunduğu ve tarafsızlığını şüpheye düşürecek olması” gerekçesiyle davadan çekildi. Bu konuya dair Hukuk Muhakemeleri Kanununun 36. maddesine göre işlem yapıldı. Bu madde de ''Hakimin tarafsızlığından şüpheyi gerektiren önemli bir sebebin bulunması halinde, taraflardan biri hakimi reddedebileceği gibi hakim de bizzat çekilebilir.'' maddesi yer alıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yigido
Yigido - 7 ay Önce

Takdire şayan bi hareket