Hakimler Ve Savcılar Kurulunda (HSK) Sıcak Gelişme! 3 Bine Yakın Hakim Ve Savcının Yeri Değişecek

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından alınan bilgilere göre 3 bine yakın hakim ve savcıyı kapsayan yaz dönemi kararnamesi için hazırlıklar başladı...

GÜNDEM 27.04.2019, 09:44 27.04.2019, 16:18
Hakimler Ve Savcılar Kurulunda (HSK) Sıcak Gelişme! 3 Bine Yakın Hakim Ve Savcının Yeri Değişecek

HSK kararnamesiyle beraber çok sayıda il ve ilçe adliyelerinde görevde bulunan hakim ile savcının yanı sıra pek çok ilde başsavcıların değişeceği ifade ediliyor.

Ayrıca 2019 yılı Şubat ayı içerisinde Yargıtay'a seçilen isimlerin yerine de görevlendirmelerin yapılabileceği iddia ediliyor.

Atama yapılacak olan yerler arasında ise kritik FETÖ soruşturmalarının sürdürüldüğü İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da bulunuyor.

YARGITAY ÜYELİKLERİ, KOZA İPEK

Yargıtay üyesi olduğu bilinen Ömer Faruk Aydıner'in yerine ise yeni bir başsavcının geleceği iddia ediliyor.

Diğer yandan FETÖ'nün en büyük para kasası olan Koza İpek Holdinge yönelik soruşturmayı sürdüren ve en son Ankara'da cezaevlerinden sorumlu olduğu bilinen eski Başsavcıvekili Musa Yücel'in yerine ise yeni bir savcı gelecek.

Bunların yanı sıra kararname ile FETÖ soruşturmalarının devam etmekte olduğu bazı terör suçları bürolarına savcılar ve bazı mahkemelere ise hakim takviyesi yapılacağı konuşuluyor.

Kritik mahkemelere ise ağır ceza mahkemesi başkanı ile üye hakimlerinin atamaları yapılacak ve bunlar içerisinde 28 Şubat davasının görüldüğü Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi de yer alıyor.

2019 yılı içinde Diyarbakır, Kayseri, Trabzon ve Van'a Bölge Adliye Mahkemelerinin (BAM) kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)