Harita ile korkutan gerçek açıklandı!

Harita ile korkutan gerçek açıklandı!

Son aylarda beklenen mevsimsel yağışların azalması ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklara ilişkin Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden flaş bir paylaşım geldi. Genel müdürlük, yaptığı paylaşımda 2020 kuraklık haritasını paylaştı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün flaş bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda 2020 yılı kuraklık haritası paylaşıldı. Türkiye'nin önemli bir bölümünün yağış almadığı ve özellikle Aralık ayı ile son 3 - 6 aylık dönem haritalarında olağanüstü şiddetli kuraklık görüldüğü aktarıldı.

screenshot-1.png

BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEDİ

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, şu ifadeyi kaydetti:

"Birçok bilim insanı değerlendirmesinde, son yüzyıl içerisinde aralık ve içinde bulunduğumuz ocak aylarında hava sıcaklıklarının giderek artmasının, bugüne kadar görülmediği belirtiyor"

k3-7spx.jpg

ACİL KURAKLIK EYLEM PLANI YAPILMALI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Aralık ayı için beklenen yağışların gerçekleşmediğini ifade ederek, "Bütün beklentimiz önümüzdeki süreçte gerekli ölçüde yağışların olmasıdır. Aksi takdirde ürünlerimizin rekoltesine olumsuz yansımasından endişe ediyoruz. Hükümetin 2021 yılı için aldığı sulama sistemleriyle ilgili yatırımları çok olumlu buluyoruz. Ancak her halükarda acil olarak bir kuraklık eylem planının yapılmasında yarar var. İklim değişikliği dünyanın gündeminde, biz de bundan sonra ülke olarak iklim değişikliğine karşı gerekli tedbirleri alacak çalışmaları yapmamız tarımsal üretim ve insanımızın geleceği önemli" dedi.

k4-sem7.jpg

"DOĞAYLA KESİNLİKLE OYNANAMAMIZ GEREKİYOR"

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin ise iklim sıkıntılarının ileriye dönüşte önemli sorunlar yaratabileceğini belirterek, "Artık bir kere doğayla kesinlikle oynamamamız gerekiyor. Bunun gerçekten çok ciddi sorunlar çıkaracağı, yer altı ve üstündeki su kaynaklarımıza olumsuz yansıyacağı bilincine varmamız gerekiyor. Böyle devam ederse işlenebilir tarım arazilerinde su sıkıntısı yaşayabileceğimizi ve üretimin sonlandırılacak noktaya geleceğimizin farkında olunması gerekiyor. Toplum olarak her alandaki kullandığımız su miktarlarında mutlaka tasarruflu olmamız gerekiyor" k iklim değişikliğine karşı gerekli tedbirleri alacak çalışmaları yapmamız tarımsal üretim ve insanımızın geleceği önemli" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler