Hayvan Bağırsağı İthalatına Düzenleme

Ekonomi Bakanlığının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GÜNDEM 09.09.2016, 11:15 09.09.2016, 11:21
Hayvan Bağırsağı İthalatına Düzenleme
Hayvansal ürün ithalatında tam ve parça halinde hayvan bağırsakları, mesaneleri ve mideleri için de ithalattan önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylanan kontrol belgesi gerekecek.

Ekonomi Bakanlığının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, hayvansal ürün ithalatında tam ve parça halinde hayvan bağırsakları, mesaneleri ve mideleri de "Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünler (Kontrol Belgesine Tabi Olanlar) başlıklı listeye eklendi. Böylelikle söz konusu ürünlerin ithalatından önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylanan kontrol belgesi alınması gerekli kılındı.

Bununla birlikte tebliğe eklenen geçici madde ile bugünden önce çıkış ülkesinde ihraç amacıyla taşıma belgesi düzenlenmiş ve gümrük mevzuatı uyarınca gümrük idarelerine sunulmuş olan söz konusu ürünler için "Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Kontrolüne Tabi̇ Ürünleri̇n İthalat Deneti̇mi̇ Tebli̇ği̇" hükümleri uygulanmayacak.

 Kamupersoneli.net | AA
Yorumlar (0)