Herkesi şok eden zam haberi kesinleşti: Yüzde 60 zam yapıldı

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen Eskişehir'de su fiyatlarına yüzde 60 zam kararı kesinleşti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada su üretimi ve işletmede kullanılan ham maddelere son 1 yılda yapılan zamlardan dolayı bu denli büyük bir zam yapıldığı açıklandı.

GÜNDEM 29.11.2019, 22:12
Herkesi şok eden zam haberi kesinleşti: Yüzde 60 zam yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi bütçe raporunda yer alan su fiyatlarına yüzde 20 zam yapılma teklifi AK Parti ve MHP grupları tarafından reddedilmesinin yankıları devam ederken Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından su fiyatlarına gelen  yüzde 60 zam açıklaması herkesi şaşırttı.

SU FİYATLARINA YÜZDE 60 ZAM YAPILDI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada hammadelere gelen zamlardan dolayı Belediye meclisinde şebeke suyuna yüzde 60 zam yapılma kararına dair açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmede, 28 Kasım 2019 Perşembe günü ESKİ Meclis Toplantısı'nda alınan kararla birlikte su tarifelerine zam yapıldığı, artışın su ve kanlizasyon hizmetlerinin kaliteli, kesintisiz, sürdürülebilri olması için zorunlu olduğu bildirdi.

HAMMADEYE GELEN ZAMDAN DOLAYI!

Ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Su üretimi ve işletmede kullanılan ham madde (alüminyum sülfat, demir klorür, katyonik polimer, aktif karbon vb.) fiyatları son 1 yılda yüzde 116 artış göstermiştir. Tüm bu artışlara rağmen 2017-2019 arasındaki 2 yıllık süreçte su fiyatları yalnızca yüzde 5 oranında artırılmıştır. Sonuç olarak su üretim maliyeti son 3 yılda yüzde 69 oranında artarken, su tarifelerindeki 3 yıllık artış yalnızca yüzde 11 olmuştur. Temel giderlerdeki büyük artışlar bu fiyat değişikliğini kaçınılmaz hale getirmiştir." denildi.

Yorumlar (0)