HGS Cezası 15 Gün İçinde Bildirilmedi: Ceza İptal Edildi

Bir vatandaş HGS'de bakiyesi olmadan Avrasya Tünelinden geçiş yaptı ve 365 TL ceza aldı. Ancak vatandaş bu cezanın ödeme süresi olan 15 gün içinde kendisine bildirim yapılmadığı için itiraz etti. Bu bağlamda Tüketici Hakem Heyeti sonra Tüketici Mahkemesi tarafından itiraz kabul gördü ve ceza iptal edildi.

GÜNDEM 14.08.2019, 16:02
HGS Cezası 15 Gün İçinde Bildirilmedi: Ceza İptal Edildi

T. T. isimli bir vatandaş 2017 yılında Avrasya Tünelinden 2 kez geçiş yaptı. T. T.'nin HGS kartında yeterli bakiyesi olmadığından dolayı 1 ay sonra kendisine 365 TL ceza bildirimi geldi.

Normal şartlarda T. T.'nin 33 TL ödemesi gerekmekteydi ancak geçiş ihlali yaptıktan sonra ödeme süresi olan 15 gün içinde kendisine hiçbir bildirim yapılmadığı gerekçesiyle, ihlali öğrendiği 15 gün içinde geçiş tutarını (33 TL 20 kuruş) posta ile ilgili şirkete gönderdi. Ancak, şirket ödemeyi kabul etmedi.

CEZANIN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Ayrıca T. T.'ye 4 ay sonra geçiş bedelinin ödenmesi için ihtar bildirimi tebliğ gönderildi. Bunun üzerine T. T. Ataşehir Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Tüketici Hakem Heyeti, 332 TL’lik cezanın iptaline, 33 TL 20 kuruşluk geçiş ücretinin ise ödemesine karar verdi.

Heyet tarafından kararın gerekçesi belirtildi. Bu gerekçede ise şu ifadelere yer verildi:

"Satıcı (şirket), kaçak geçiş veya eksik bakiye ile geçişlerde 15 gün zarfında ödeme yapılmadığında geçiş ücretinin on katı tutarında ceza uygulanabileceğini, bu cezanın tahakkuk ettirilebilmesi için bildirim şartı bulunmadığını ileri sürmüş ve beyanıyla tüketiciye ödeme ihbarında bulunmadığını zımnen kabul etmiştir. Bildirim şartı Her ne kadar yasada bildirim şartı bulunmasa da hukukun temel ilkesi gereği, verilen kararın ve cezanın uygulanabilmesi genel olarak bildirim şartına bağlıdır"

Bu kararın üzerine Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş tarafından karar bir üst mahkemeye taşındı. Ancak, İstanbul Anadolu 7. Tüketici Mahkemesi de iki geçiş ücreti olan 33 TL 20 kuruşun ödenmesine, bildirimsiz kesilen ceza olan 332 TL’nin ise iptaline karar verdi.

Mağdurun avukatı Ersin Şenyürek ise karara ilişkin bir açıklama yaptı. Şenyürek'in açıklamaları şöyle oldu:

"Avrasya Tüneli’nin geçişindeki gişelerde herhangi bir kontrol ve uyarı cihazı bulunmuyor. Dolayısıyla tüketiciler buradan geçiş yaparken OGS ve HGS’lerde bakiyeleri olmaması durumunda fark etmeden geçiş yapıyor. 15 gün içerisinde bakiye ödenmediğinde yüksek bir ceza kesiliyor. Müvekkilime kesilen cezada da durum aynı oldu. Bu konuda mağdur olan çok fazla tüketici var. Ve bu karar, Tüketici Mahkemesi’nde olduğu ve tüketicilerin yararına olduğu için emsal bir karar olarak değerlendirilebilir."

Yorumlar (2)
Veysel 3 ay önce
Bugun bana gelen bi tebligat 235 tl hiz ihlali 1 sene sonra gelen veza araci 7 ay oldu satali bu cezayi odemem gerekirmi
Veysel 3 ay önce
Bugun bana gelen bi tebligat 235 tl hiz ihlali 1 sene sonra gelen veza araci 7 ay oldu satali bu cezayi odemem gerekirmi