HSYK Başkanvekili: ''Bu İhraçların Hiçbiri ByLock'tan Değil''

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, ''Bu ihraçların hiçbiri ByLock’tan değil. Bizde ByLock’la ilgili hâkim - savcı kalmadı. '' dedi.

GÜNDEM 19.03.2017, 15:23
HSYK Başkanvekili: ''Bu  İhraçların Hiçbiri ByLock'tan Değil''

FETÖ'den ihraç edilen hakim ve savcı sayısı 4 bin 88'e yükseldi. FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 202 hâkim ve savcı açığa alınmadan direkt ihraç edildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, “Etkin pişmanlık nedeniyle tanıklıkta bulunan hâkim - savcıların ifadesi sebebiyle oluşan bir liste. Çarpraz anlatımlarla ifadeleri değerlendirdik. Oybirliği ile açığa almadan direkt ihraç kararını verdik” şeklinde açıklamada bulundu. 

Yılmaz ihraçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

''BU İHRAÇLARIN HİÇBİRİ BYLOCK'TAN DEĞİL''

“Bu ihraç listemiz etkin pişmanlık nedeniyle tanıklıkta bulunan hâkim - savcıların ifadesi sebebiyle oluşan bir liste. Bu ihraçların hiçbiri ByLock’tan değil. Bizde ByLock’la ilgili hâkim - savcı kalmadı. Etkin pişmanlığın bu tip hücre tipi yapılanan gizli örgütlerle mücadelede ne kadar önemli olduğu da açıkça ortaya çıktı. 

Etkin pişmanlıktan faydalanmak için başvuran çok sayıda tutuklu var. Sayı daha da artacak, incelememiz devam ediyor. Onların da ifadeleri var, değerlendirmeleri sürüyor. Ama biz sadece o değerlendirme ve itiraflar ışığında ihraç kararı vermedik. Bu ifadelerin samimiyeti, doğruluğu, isabetine baktık. 

Sadece itirafla ihraç şeklinde karar vermedik. Etkin pişmanlık yoluyla gelen her itirafı haksızlıklara yol açmayacak şekilde, samimiyeti ve doğruluğunu, somut olayla karşılaştırarak tespit edip böyle bir karara vardık. Uzunca bir süre değerlendirdik. Çapraz anlatımlarla ifadeleri değerlendirdik. HSYK Genel Kurulu’nca gerekli adımlar atılıp oybirliği ile açığa almadan direkt ihraç kararını verdik. HSYK olarak görev yaptıkları savcılıklara suç duyurusunda bulunduk. İftiraya yol açmadan, iftira tuzağına düşmeden bu kararları vermek için son derece titiz bir inceleme yaptık. Pat diye ihraç etmedik. Gizli bir örgütü başka türlü ortaya çıkarmak mümkün değil.”

'‘İLTİSAK VE İRTİBATLARI SABİT’'

HSYK Genel Kurulu’nun 202 hâkim ve savcıyı meslekten direkt ihraç etmesine dair kararı dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararda, 202 hâkim ve savcı hakkında, “sosyal çevre bilgileri, savcılıklardan temin edilen bilgi ve belgeler, soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan hâkim ve savcıların ifade ve sorgu tutanaklarının değerlendirilmesi sonucunda, FETÖ/PDY örgütü ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görüldüğünden OHAL KHK’sı kapsamında meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve ihraçlarına oybirliğiyle karar verildiği” belirtildi.

''TEKRAR İHRAÇ EDİLDİLER''

İhraç listesinde, 6’sı 25 Şubat 2016 ve biri de 6 Haziran 2016 tarihli kararnamelerle 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Bölge Adliye Mahkemelerine (BAM) atanan 7 yargı mensubu yer alıyor. 

İzmir, Gaziantep ve İstanbul’da kurulan BAM’a atanan hâkimler Mehmet Tolga Özmen, Cuma Öztürk, Durmuş Özcan, Erkan Şimşek, Murat Tolan, Selçuk Aksoy ve Cengiz Kaya listede yer aldı. Bu 7 hâkimin atandığı tarihte FETÖ üyesi oldukları öne sürülen HSYK 2. ve 3. daire üyeleri Şaban Işık, Mustafa Kemal Özçelik, Kerim Tosun, Ahmet Berberoğlu ve Mahmut Şen aktif olarak görevdeydi. Darbe girişiminden sonra HSYK Genel Kurulu bahsi geçen 5 üyenin önce üyeliklerini düşürdü sonra haklarında soruşturma açıldı.

Savcı Umut Güneş ile eşi Hâkim Şule Güneş ise 25 Ağustos 2016’da ihraç edilip, HSYK’nın 5 Aralık 2016 tarihli kararıyla görevlerine iade edilmişlerdi. Yeni liste ile tekrar ihraç edilmeleri dikkat çekti.

ONLAR DA LİSTEDE!

İstanbul’da hemşire Ayşegül Terzi’ye şort giydiği gerekçesiyle belediye otobüsünde tekme atan Abdullah Çakıroğlu’nu ilk duruşmada tahliye eden Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi İbrahim Uyanık da ihraç listesinde yer alıyor. 

Adana’da yasadışı dinleme soruşturmasında 5 polisi tahliye eden ve o dönem Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “paralel yapı” mensubu olarak nitelendirdiği hâkim Hacı Hüseyin Bolat da ihraç edildi. Bolat, “Onunla ilgili (Gülen cemaati) yedi sülalemde bir tane bulsunlar mesleği de bırakırım, memleketi de terk ederim” ifadelerinde bulunmuştu.

İhraç listesinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu kıdemli Savcısı Yusuf İltar da yer alıyor.

MİT TIR’ları savcılarının tutuklanması kararında imzası bulunan Hâkim Elif Korkmaz da ihraç edildi. Korkmaz, Tarsus Sulh Ceza Hâkimliği sırasında Özgecan Aslan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada gizlilik kararı vermişti. 

İhraç edilenler arasında 8 hâkim-savcı çift bulunuyor.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)