banner731

HSYK Kararıyla Terör Mahkemeleri Kurulacak

HSYK, örgütlü suçlar kapsamında yürütülen davalara bakmak için terör mahkemeleri kurulmasına karar verdi.

GÜNDEM 06.09.2016, 09:36 06.09.2016, 09:47
HSYK Kararıyla Terör Mahkemeleri Kurulacak
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), görev yerleri değiştirilen hakimlerin ve savcıların yetkilerine ilişkin kararname yayımladı. HSYK, bu kararnameyle darbe ve terör suçlarının yargılamalarına bakmak için terör mahkemeleri kurmaya karar verdi. Kurulacak olan mahkemeler, varolan terör mahkemeleriyle beraber darbe ve terör davalarını yürütecekler.

HSYK tarafından kurulacak olan terör mahkemesi Ankara, İstanbul ve İzmir'de kurulacak. Kurulacak mahkemeler doğrultusunda darbe girişimi soruşturmalarının 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

İl merkezlerinde terör suçlarına bakan mahkemeler oldukça yoğun bir tempoyla çalışıyordu. Ankara'da terör suçları kapsamında çalışan 3 mahkeme varken İzmir'de ise 1 mahkeme vardı. Bunlara ek olarak terör mahkemeleri kurulması bekleniyor.

15 Temmuz darbe girişimi ardından, Türkiye genelinde FETÖ mensuplarına ilişkin geniş çaplı soruşturmalar başlatıldı ve bu soruşturmalar kapsamında tutuklananların mahkemeleri yapılacak. Tutuklanan FETÖ mensupları ağırlıklı olarak Ankara'da bulunuyor ve mahkemeleri de Ankara'da yapılacak.

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)