Hükümet Adım Attı: 6 İlde 2 Bin Aile Taşınacak

Son dönemde yaşanan sel felaketleri ve ekonomik zarar kapsamında hükümet adım attı. İklim değişikliği eylem planı oluşturuldu. Bu eylem planı kapsamında aciliyeti olan binalardan 2 bin aile taşınacak.

GÜNDEM 18.07.2019, 07:34
Hükümet Adım Attı: 6 İlde 2 Bin Aile Taşınacak

Son dönemde gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri iklim değişikliği. Bu iklim değişikliği kapsamında hükümet adım attı. Ülkemizd Akdeniz Havzasında en çok etkilenecek bölgeler arasında yer alıyor. 

Son yıllarda bu iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını yaşıyoruz ve kıyılardaki ölçümler kapsamında deniz seviyesinin yıllık 6 mm civarında yükseldiği belirtiliyor.

Ayrıca insanlar için çok önemli oksijen kaynaklarından olan deniz çayırları yok oluyor. Akdeniz'in çölleştiği ülkemizin akciğerleri olan ormanların küresel ısınmaya bağlı olarak yangın riski artıyor.

2 BİN AİLE TAŞINACAK

Tüm bunların yanı sıra Türkiye Gazetesinden Büşra Soyal'ın aktardıklarına göre risk altında olan, acil ve öncelikli taşınması gereken bin 950 adet bina tespit edildi. Bu riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aile kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan yeni konutlara taşınacak.

Dere yatağında bulunan binaların taşınması sürecinde hiçbir mağduriyet yaşanmayacak. Taşınma ve kira yardımı başta olmak üzere her türlü destek sağlanacak. Bu 15 bin konutun 2023 yılına kadar TOKİ tarafından inşa edileceği ifade edildi.

Yorumlar (0)