Hükümet Tarafından Tapusuz Yapı Mağduriyetine Çözüm Geliyor

Hükümet tarafından tapusuz yapı mağduriyetlerine çözüm geliyor. Hükümet tarafından bir düzenleme yapılacak ve bu düzenleme ile Türkiye'de bulunan yaklaşık 16 milyon taşınmaza Yapı Kayıt Belgesi verilecek. Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

GÜNDEM 23.04.2018, 08:52
Hükümet Tarafından Tapusuz Yapı Mağduriyetine Çözüm Geliyor

Türkiye'de yaklaşık olarak 16 milyon taşınmaz bulunuyor. Bu taşınmazlar hakkında tapu mağduriyeti yaşanıyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için hükümet devletle ihtilaflı olan 16 milyon bağımsız birimin tapu sorununu çözecek büyük bir çalışma başlattı.

SORUNLAR AŞILACAK

Yapıların yüzde 60'ını oluşturan konut ve dükkan gibi taşınmazların imar tapusu yerine yalnızca arsa payı tapusu olması nedeniyle yaşanan sorun da böylece aşılacak. Konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki açıklamalarında hazırladıkları Yapı Kayıt Belgesi çalışmasının Türkiye'deki yaklaşık 25-26 milyon civarında bağımsız birimin yüzde 60'ını ilgilendirdiğini belirtti ve "Vatandaşlar bu yapılarını bize bildirdikten sonra belli bir ücreti ödeyecek" dedi.

YÜZDE 0 FAİZLİ KREDİ

Konu ile ilgili olarak Sabah Gazetesinden Barış Şimşek'in aktardıklarına göre Bakan Özhaseki artık kentsel dönüşüm için yüzde 100 yerli malzeme kullanılan belediyelere de yüzde 0 faizli kredi vereceklerinin müjdesini vererek bu çalışmanın bir hafta gibi kısa bir sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine gelebileceğini vurguladı.

13 MİLYON BAĞIMSIZ BİRİM

Açıklamalarında 13 milyon bağımsız birimin devletle ihtilaflı olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki vatandaş nezdinde bu konunun 6 aydır tartışıldığını belirtti ve 6 aydır Bakanlığın çalıştığından dolayı ve bunun dışarıya yansıması olması ile ilgili olarak çok söylenmeye başladığını belirtti.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)