banner731

İBB Dev Projeyi İptal Etti: İhtiyaç Yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal etti. Bundan dolayı temel atmama töreni düzenlendi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir açıklama yaptı. İmamoğlu açıklamasında büyük çaplı projelerin ihale süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı aldıklarını belirterek bu tesise ihtiyaç olmadığını çünkü var olan 2 tesisin yeterli olduğunu vurguladı.

GÜNDEM 07.11.2019, 15:26
İBB Dev Projeyi İptal Etti: İhtiyaç Yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İGDAŞ Genel Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda bir konulma yaptı. Ekrem İmamoğlu açıklamalarında 31 Mart ve 23 Haziran seçim süreçlerinin ardından dönemin İSKİ Genel Müdürü ve yöneticilerinden projeye ilişkin aldığı brifinglerde kendisine Silahtarağa Atıksu Arıtma Tesisinin hızla yapılması gerektiği yönünde tavsiyede bulunulduğunu ifade etti.

İBB Başkanı İmamoğlu prensip olarak büyük çaplı projelerin, ihalelerin süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı aldıklarını ifade ederek bu kapsamda projeyi inceleyeceklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu böyle bir tesise ihtiyaç olmadığını çünkü var olan 2 tesisin yeterli olduğunu ifade etti.

"VAR OLAN 2 TESİS YETERLİ"

Ekrem İmamoğlu'nun bu konuya ilişkin açıklamaları şöyle oldu:

"İSKİ'de yeni atadığımız arkadaşlarımızın bunu araştırmaya dönük ihtiyaç duymaları neticesinde çok önemli ve değerli tespitler yaptılar. İTÜ'den de bilimsel bir ekip projeyi incelemeye aldı. Hazırlanan rapordaki tespitlere göre İstanbul Master Planında böyle bir ihtiyaç yok. Haliç'in korunması prensibi ile Haliç'e veya Haliç'e ulaşan dere ve kanallara yapılacak atık su deşarjı arıtılmış dahi olsa Haliç'e verilmemelidir, engellenmelidir diye net olarak bir tarif var.

Arıtma tesisinde arıtılması hedeflenen atık sular Yenikapı ve Baltalimanı atık su tesislerine iletilmekte. Toplanan bu sistem oralara aktarılmakta ve şu anda Yenikapı ve Baltalimanı biyolojik arıtma tesislerinin kapasitesi 2.5 milyonluk artış dahi olsa bu bölgede yeterli. Böyle bir artış zaten öngörülmüyor. 2.5 milyon kişi nüfus artışı dahi olsa bu tesise ihtiyaç yok. Çünkü var olan 2 tesis yeterli."

Yorumlar (0)