12 Şubat 2020 Çarşamba 21:05
İBB, Erdoğan’ın kuzeni hakkında hırsızlık iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı Şehir Hatları A.Ş., hurda hırsızlığı ile ilgili 4 isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan isimler arasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeğeni olarak bilinen kuzeni H. Erdoğan ismi de yer alıyor.

SAVUNMALARI ALINDI

Suç duyurusunda, Şehir Hatları A.Ş.’ye ait gemilerin bakımları sırasında ortaya çıkan hurdanın, hiçbir kayıt yapılmadan şirket dışına çıkarıldığının tespit edildiği belirtildi. Haklarında suç duyurusunda bulunulan şüpheliler Zeynep Y., Birol G., Sedat K. ve Hamit E.’nin, şirketin disiplin kurulu tarafından savunmaları alındığına dikkat çekildi.

TALİMATI H. ER... VERDİ İDDİASI

Sedat K. savunmasında, Gemi Operasyon Saha Görevlisi olarak çalıştığını, Gemi Operasyon Müdürü H. Erdoğan’ın talimatı ile 3 kez hurda çıkına refakat ettiğini, yapılan satışlardan 7 Ağustos 2019 tarihinde 10 bin 800 TL, 2 Eylül 2019 tarihinde 2 bin 740 TL, 17 Eylül 2019 tarihinde ise 8 bin 230 TL tutarında hurda çıkışı yaptığını anlattı.

Edinilen bilgilere göre, hurda hırsızlığı soruşturmasında ifade veren Şüpheli B. Gültekin'in, 3 defa müdürlerin bilgisi dahiline hurda gönderimi yapıldığını, elde edilen gelirin muhafaza edilmek üzere kendi şahsi hesabına yatırıldığını, talimatı Gemi Operasyon Müdürü H. Erdoğan’ın verdiğini ileri sürdü.

‘’8 SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 6 KİŞİ MEMURİYETTEN ÇIKARILDI’’

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal da, TCDD’de “usulsüz hurda satışı yapıldığı” iddialarını soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşımıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da soru önersine verdiği yanıtta, 8 soruşturma başlatıldığını, 5’nin tamamlandığını, 3’ünün ise halen devam ettiğini aktardı.

CHP’li Tanal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a “Usulsüz hurda satışı yapıldığı gerekçesiyle TCDD’ye yönelik başlatılan herhangi bir idari veya adli soruşturma var mıdır? ‘Hurda yolsuzluğu’ iddiasıyla soruşturma geçiren, açığa alınan, görevden alınan, ihraç edilen, ceza alan herhangi bir TCDD personeli, yetkilisi, bürokratı var mıdır? Henüz kullanım ömrünü doldurmamış vagonların Sivas Bostankaya Gar Şefliği’nde kesilerek hurda haline getirildiği ve satıldığı iddiası doğru mudur?” şeklinde sorular yöneltmişti.

TCDD HURDA HIRSIZLIĞINA CEVAP VERDİ

CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Bakan Turhan, TCDD’de hurda yolsuzluğu iddialarına ilişkin 8 soruşturma başlatıldığını, 5’nin tamamlandığını, 3’ünün ise halen devam ettiğini aktardı. Turhan, ‘hurda yolsuzluğu’ fiili nedeniyle 6 personelin memuriyetten çıkarıldığını, 1 personelin ise aylıktan kesme cezası aldığını anlattı.

6 PERSONEL MEMURİYETTEN ÇIKARILDI

Bakan Turhan, “Usulsüz hurda satışı, yolsuzluğu, hırsızlığı gibi İddialar ile ilgili 2019-2020 yılında toplam 8 adet inceleme/soruşturma yapılmış/yapılmakta olup, 5'i tamamlanmış, 3’ünün ise halen soruşturma süreci devam etmektedir. 2 adet konu Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir. 2010-2020 yılları arasında ‘hurda yolsuzluğu’ fiili nedeniyle 1 personel aylıktan kesme, 6 personel İse memuriyetten çıkarma cezası ile cezalandırılmıştır. Ayrıca, zaman zaman yapılan ihbarlar araştırılarak idari başlatılmakta, yapılan işlemler ihbar yapan kişiye de bildirilmektedir” bilgisini verdi.

Henüz kullanım ömrünü doldurmamış vagonların Sivas Bostankaya Gar Şefliği’nde kesilerek hurda haline getirildiği iddialarını ise reddeden Turhan, “Sivas Bostankaya Gar Şefliğinde bulunan vagonlar ağırlıklı olarak 1954 yılında imal edilmiş olup bunlardan kullanma imkânı bulunmayan ve tamirleri ekonomik olmayan vagonlarla ilgili teknik rapor düzenlenerek ıskat teklifleri yapılmış ve ıskat kararı alınmıştır. Iskat edilen vagonların satışları mevzuat gereği Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne (HURDASAN A.Ş.) yapılmıştır. Kullanım ömrünü doldurmamış vagonların ıskatı ve kesimi yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

TANAL KAMUDAKİ HURDA YOLSUZLUĞU İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASINI İSTEDİ

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, devlete ait hurdaların usulsüz bir şekilde satıldığına ilişkin iddiaların incelenerek, kamu kurum ve kuruluşlarındaki “hurda yolsuzluğunun” önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM’de bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

400 TON HURDA KAYBOLDU

Milletvekili arkadaşlarıyla birlikte Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi veren Tanal, Düzce Belediyesi’nin depolarında tutulan, piyasa değeri yaklaşık 600 bin TL olduğu tahmin edilen 400 ton hurda metal malzemenin kaybolduğuna yönelik haberlere, İspir Belediyesi’ndeki tartışmalara ve TCDD’deki duruma dikkat çekerek, “Hurda’ deyip geçmemek lazım. Devlete ait hurdaların akıbetinin ve ‘Hurda yolsuzluğu’ iddialarının araştırılmasına ilişkin Meclis’in üzerine düşeni yapması gerekmektedir” dedi.

CHP’li Mahmut Tanal, kamu kurum ve kurumlarında, belediyelerde, üniversitelerde, askeri birliklerde usulsüz hurda satışı yapılıp yapılmadığı, hurdaların özel şahıslara satılarak kamunun zarara uğratılıp uğratılmadığı, kamudaki hurda satışından ne kadar gelir elde edildiği, kurumdaki hurda satış işlemlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, henüz kullanım ömrünü doldurmamış malzemelerin hurda haline getirilerek ya da hurda gibi gösterilip satılıp satılmadığı sorularının yanıt bulması gerektiğinin altını çizdi.

Son Güncelleme: 12.02.2020 21:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.