İbrahim Kalın: ABD İlişkisini Kurtarmak Mümkün Olabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD ile alakalı olarak Türkiye ilişkileriyle alakalı olarak köşe yazısında detayları açıkladı ve ABD ilişkisini kurtarmanın mümkün olabileceğini açıkladı.

GÜNDEM 28.07.2018, 10:23 28.07.2018, 10:29
İbrahim Kalın: ABD İlişkisini Kurtarmak Mümkün Olabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde "Türkiye-ABD ilişkileri" konulu yazı kaleme alarak ilişkiler hakkında detaylardan bahsetti.

Kalın yazdığı yazılarda ilişkilerin daha sağlam olabileceğini ifade etti.

Kalın yazdığı yazısı içerisinde yer alan ifadelerde ise;

ABD yönetiminin, Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlaması durumunda bu ilişkiyi kurtarmak ve ileri götürmek hala mümkün olabilir.

Ancak NATO müttefikimizin, sınırlarımızın içinde ve dışında milli güvenliğimizi tehdit eden adımlarını görmezden gelemeyiz.

Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'yle iyi ilişkilere sahip olma niyetinde olabilir.

Kuşkusuz bu ilişkinin karşılıklı saygı ve müşterek çıkarlar temelinde gelişmesi halinde bu yaklaşım karşılık bulacaktır ancak Türkiye'yi tehdit etmek, ilişkilere zarar vermek dışında hiçbir sonuca hizmet etmez.

Trump yönetimi, gerek ABD-YPG iş birliği gerek ABD'deki FETÖ şebekesi hakkında idari tasarruflarda bulunabilecek bir pozisyondadır.

Bu adımların atılması, karmaşık yasal düzenlemeler gerektirmiyor. Zaten Türkiye hiçbir zaman ABD'den yasal ve meşru olmayan taleplerde bulunmadı.

Nitekim stratejik bir ilişki, sadece bir tarafın talepleriyle şekillenemez. Karşılıklı saygı ve çıkar birliği gerektirir.

Hiçbir müttefik, kendi çıkarlarına zarar verecek bir durumu müttefikinin hatırına kabul etmez.

Türkiye, nasıl ABD'nin çıkarlarına zarar veren gruplarla çalışmıyor ve bu yapılara yardım-yataklık yapmıyorsa aynı şeyi de ABD'den bekliyor" dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)