İçişleri Bakanı Soylu FETÖ İle Mücadele Hakkında Açıklamalar Yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu FETÖ ile mücadele hakkında çeşitli açıklamalar yaparak " mücadelemiz sonuna kadar devam edecek " dedi.

GÜNDEM 04.12.2016, 19:02 04.12.2016, 19:06 Batuhan
İçişleri Bakanı Soylu FETÖ İle Mücadele Hakkında Açıklamalar Yaptı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terör örgütleri DAEŞ, PKK ve FETÖ ile mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ile Mardin'e gelen Bakan Soylu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Soylu, medeniyetin emaneti olan Mardin'de güvenlik toplantıları gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin 21. yüzyıla iyi başladığını vurgulayan Soylu, "21. yüzyıla ağır aksak başlamış olsaydık belki de bugün Türkiye'yi bir terör cenderesine sokmak isteyenler, etrafındaki coğrafyayı ateş çemberini daha fazla katmerleştirmek isteyenler bu kadar iştahlı olmayacaklardı. 10 bin dolarlık kişi başına gelir seviyesine gelmemiş olsaydık, 3 bin dolarda kalmış olsaydık belki de bu coğrafyada bu kadar programlı, planlı ve projeli işlem uygulamıyor olacaklardı. Biz eğer bu cesametimiz ve kuvvetimizle Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmamış olsaydık insanlığa her daim bu ülke adına söylenecek sözü olunmamış olsaydı, belki de bu işlerle bu kadar karşılaşmış olmayacaktı. Bu çok net ve açıktır." diye konuştu.

Büyük bir devlet bakiyesi ve medeniyeti olan toprakların yurt edinildiğine dikkati çeken Soylu, bunun en önemli timsalinin de Mardin olduğunu dile getirdi. Mardin'in kimsenin rengine kökenine bakılmadan kardeşçe yaşanan bir şehir olduğuna işaret eden Soylu, "Bu bize bırakılan en önemli miraslardan bir tanesidir ve biz bunu korumakla sorumluyuz. Bugün bütün derdimiz ve anlayışımız budur. Türkiye'yi terörle sınamak imtihan etmek ve tehdit etmek isteyenler karşı en önemli cevabımız millet olma tecrübemizdir. Biz niçin bir milletiz? İşte bunun da en iyi cevabı Mardin'dedir." ifadelerini kullandı.

- "Bizim medeniyetimize bugün dünyanın ihtiyacı var"

Terörü tasfiye edip, işsizlik sorununu çözeceklerini vurgulayan Soylu, "Terörü tasfiye edeceğiz, medeniyetimizin ışığını Mardin'den yükselteceğiz. Bu kadar basit ve nettir. " diye konuştu.

Soylu, şöyle devam etti:

"Bizim medeniyetimize bugün dünyanın ihtiyacı var. Bugün birçok alanını eleştirdiğimiz, yapıcı eleştiri ortaya koymakla çalıştığımız Avrupa'nın da ihtiyacı var. Bu medeniyetin barışına, kardeşliğine... Bugün ilk önce balkanları bu cenderenin içine soktular. Sonra Kafkasları şimdi Ortadoğu'yu ve bizim de içinde bulunduğumuz Asya coğrafyasını bu cenderenin içine sokmaya çalışıyorlar. Bu cenderenin içerisinden bunu ancak bu medeniyetin değerleri kurtarabilir."

Bir taraftan Hükümetin ve Başbakan'ın, Cumhurbaşkanlığının liderliğinde ortaya konan sosyal ekonomik programlara devam edeceklerini vurgulayan Soylu, "Terör örgütleri DAEŞ, PKK ve FETÖ ile mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir." dedi.

Çok insani bir sonuç arzu ettiklerini aktaran Soylu, "İnsanca yaşayan, sabahleyin evinden çıktığında akşam evine çocuğuna rahat dönebileceğine inanan, AVM'lerden tutun da geleneksel esnafından alışveriş yapanların huzur içerisinde olduğu bir ortam ve şu anda dünyadan birçok insanın gelmek istediği cazibe merkezi Mardin'i ve bu medeniyeti dünya ile buluşturmaktır ve buluşturacağız."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sınır ötesinde büyük bir operasyon yapmaktadır. Bu operasyonların en önemli sebeplerinden bir tanesi, sınırlarımızın dışından sınırlarımızın içerisine tecavüz etmeye çalışanlara karşı bu milletin sözünü ifade etmektir. "dedi.

Soylu, terörle mücadelede kararalı olduklarını, terörle mücadele noktasında ortaya koydukları kararlılığı aynı şekilde bölgenin ekonomik kalkınmasında ve zenginleşmesinde de ortaya koyacaklarını söyledi.

Bölgede yaşayanların bu konuda şüpheye düşmemesini isteyen Soylu, "Bizim işimiz güvenliktir ama aynı zamanda bölgelerimizin, illerimizin, ilçe ve kasabalarımızın ekonomik canlılıkla bir araya gelebilmesini temin edebilmektir." dedi.

Umut içerisinde yarınlara baktıklarını ve bakmaya devam edeceklerinin vurgulayan Soylu, şöyle dedi:

"Terör örgütüne gelince o bizim işimizdir. Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sınır ötesinde büyük bir operasyon yapmaktadır. Bu operasyonların en önemli sebeplerinden bir tanesi, sınırlarımızın dışından sınırlarımızın içerisine tecavüz etmeye çalışanlara karşı bu milletin sözünü ifade etmektir. İkincisi ise sınırlarımız ve sınırlarımızın içerisinde bu anlayışı bütün gücümüz ve kuvvetimizle ifade edebilmek ve oraya koyabilmektir. "

Soylu, mart ayından sonrada aynı programlama içerisinde ekonomik ve sosyal politikalarla hangi adımların atılacağını net bir şekilde ortaya koyacaklarını söyledi.

- Derik Kaymakamı Safitürk'ün şehit edilmesi

Allah'ın cennetle şereflendirdiğine inandıkları Muhammet Fatih Safitürk'ün görev yaptığı Derik ilçesine gideceklerini aktaran Soylu, "Onun kalbimizde olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Milletine, memleketine hizmet eden yiğit ve güzel bir insandır. Bir baba, eş ve anasının hayır duasını almış bir evlattı. Bizim medeniyetimiz ve aile kültür kodlarımız için en önemli ölçeklerden birisidir. Allah şefaatiyle inşallah eşini çocuklarını ailesini buluşturur." ifadelerini kullandı.

- KHK kapsamında görevlendirme yapılan belediyeler

Soylu, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynağın halkın hizmetinde kullanılacağını söyledi.

Mardin halkına, yapılan görevlendirmelere ilişkin gösterdiği sağduyu için minnettar olduklarını aktaran Soylu, şöyle dedi:

"Mardin halkına bir şükran borcumuz var. Mardin'de terörle bir araya gelmiş yerel yönetimlerde, hukukun ortaya koymuş olduğu bir irade ile bir değişiklik söz konusu oldu. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti 'Burayı görevlendirdiğimiz kişi idare edecek' dedi. Mardin halkına bu karara gösterdiği sağduyu dolayısıyla minnetlerimizi ve şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kendilerini mahcup etmeyeceğiz ve bu emanet çok iyi bir şekilde yönetilecek. Mardin Büyükşehir Belediyesine gelen kaynak ve imkan, Mardin'de yaşayan vatandaşlar için seferber edilecek. Bu kaynaklarla Mardin çok daha iyi yerlere gelecek." 

Kamupersoneli.net - AA
Yorumlar (0)