İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama: Şehirler arası seyahati zorlaştıracağız!

İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama: Şehirler arası seyahati zorlaştıracağız!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk’te katılmış olduğu programda bir takım açıklamalarda bulundu. Soylu, şehirler arası seyahatle ilgili “Şehirler arası seyahati daha da zorlaştıracağız” ifadesini kullandı.

Koronavirüs kapsamında alınan önlemler hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Can kaybının ve vaka sayısının gittikçe artması, beraberinde bir takım önlemleri de getirdi. Son olarak Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda şehirler arası seyahate kısıtlama getirilmişti. Bakan Soylu, katılmış olduğu canlı yayında soruları yanıtlayarak, şehirler arası seyahatin daha da zorlaşacağını söyledi.

100 BİN TALEP VAR

Şehirler arası seyahat, valiliğin iznine bağlanmıştı. Bakan Soylu, seyahat izin belgesi için çok fazla başvuru olduğunu açıkladı. Şu anda 100 bin başvurunun olduğunu söyleyen bakan, “Şu ana kadar gelen otobüs ile uçak talebi 100 bin. Bunun hepsine cevaz veremeyiz, vermemiz de imkânsız" açıklamasında bulundu.

24 İLDE KARANTİNA TEDBİRLERİ DEVAM EDİYOR

Bakan Soylu, şu anada toplam da 24 ilde karantina tedbirlerinin uygulandığını ve tedbirlerin sürekli olarak arttırıldığını “24 vilayetimizde karantina tedbiri uyguluyoruz. Valilerimize bu karantina tedbirinin mümkün olduğunca görüldüğü yerde artırılması talimatını verdim” sözleriyle açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama: Şehirler arası seyahati zorlaştıracağız!

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMASINDAN SATIR BAŞLARI

Bakan canlı yayında merak edilen noktaları cevaplandırmaya devam ediyor. İşte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Kamu düzenin ayakta tutmak bizim açımızdan en önemli süreçtendir. İkincisi sağlık sisteminin ayakta kalması salgının bulaşıcı ve onun oluşturacağı hastaların ve sağlık sisteminin neredeyse işleyemez haline getirmemesini temin etmek. Üçüncüsü belirsiz bir sürecin gıda tedarik zincirlerinin devam etmesi esastır ve dördüncüsü sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun sağlanmasını sağlamaktır”

“Dünyada Almanya’nın kendine ait farklı bir yöntemi var. İtalya’nın ABD’nin farklı bir yönetim var. Belli merkezlere ve ülke genellerine yönelik farklı yönetimleri var biz bütün bunları izliyoruz. 81 ilin giriş ve çıkışındaki denetimleri sıklaştırdık. Şehirlerden şehirlere gitmeyin bunu daha da zorlaştıracağız”

“Taşınma halinin son bulması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu özel dönemde yer değiştirmememiz lazım. Esas itibariyle biz fiili bir zorluk çıkarmaya çalışıyoruz bunu çok net ifade ediyorum. Kendi şehirleri dışına çıkmaların istemiyoruz. Bunun için tüm özel araçlarda kontrol yapıyoruz”

“Şimdi gerek umreciler gerekse de yurt dışından gelen öğrenciler yurtlarımızdaydı. Toplam 18 bin kişi yurtlarda kalıyordu”

“Buradan muradımız şu; Otobüs yolculuğu yüzde 99 azaldı. Uçak yolculuğu günde birkaç sefere düştü. Üretim için gidenlerle ilgili bir kısıtlama yok. Biz özel araçların il dışına çıkmaların arzu etmiyoruz. Bunun için her türlü zorluğu oluşturacağımıza inanıyorum”

“Biz veriler üzerinden bu mesele başladığından itibaren ölümler başladığı andan itibaren sürekli önlem almaya çalışıyoruz. Aldığımız her tedbirle özellikle inanların dışarıya çıkmamasını ikna etmeye çalışıyoruz. Aldığımız tedbirlerle de bunu uyguluyoruz. Hem tembihlerimiz hem de ortaya koyduğumuz stratejinin başarıya ulaştığına inanıyoruz”

“Özellikle eğer 18 büyükşehir belediyesine ait toplam yolcu hareketliliği gelirse tam anlamıyla gözükecektir. Bunun farklı olduğu illerde var. Bir gevşeme olursa biz başka bir tedbir alacağız. İllerde bazı özel araçları da kısıtlayabiliriz”

“Yüz hanelik yerde 8-10 vaka görülürse bu bir risktir. Temas başladığı andan itibaren o beldenin tamamı bu virüs ile karşı karşıya kalacaktır. Değerlendirme yapılıyor ve karantina kararı alınıyor”

“İstanbul Türkiye’nin dünyaya açık penceresi en çok dikkat ettiğimiz il İstanbul. Biz şöyle başladık. Çin İran ardından Avrupa… Şimdi İstanbul Avrupa ile çok iç içe yani Avrupa’nın 9 ülkesine ve ardından diğer ülkelerine günler önce uçak seferlerini yasaklamamızın temel sebebi İstanbul’un yavaş yavaş yükseliyor olmasıydı. İstanbul’u esas etkileyen Avrupa. Tedbirleri aldık. İstanbul’un yanı sıra ben 5 gün önce kaymakamlarımızla bir araya geldik. İstanbul Valimiz tüm belediye başkanları ile görüştü. Yaklaşık 218 bin esnaf kapattık. Bunun önemli bir bölümü de İstanbul’dur. Bulaşın yayılmasının engellenmesi için yaptık. Yurt içi ve yurt dışı tüm uçuşları durdurmaya gittik. Şu anda bizim elimizde bu vakaların nereden geldiğine dair temel bilgiler söz konusu”

“2-3 kişi yan yana geldiğinde polise uyarın diyoruz. Söylenecek en kötü söz her şey iyi durumda demektir. Bu hepimizi rehavete iter. Şunu söylemem gerekir ki alternatif her türlü tedbirlerimiz hazır. İşin başından itibaren senaryoların tamamına ait alınacak tedbirleri ortaya koyuyoruz”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.