İçişleri Bakanlığı'ndan 'İstisnai Vatandaşlık' Haberine İlişkin Açıklama Geldi

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, 'Bu Kimlikler İptal Edilsin' manşetiyle basına yansıtılan haber üzerine bir açıklama geldi.

GÜNDEM 30.09.2017, 15:37 08.02.2019, 18:20
İçişleri Bakanlığı'ndan 'İstisnai Vatandaşlık' Haberine İlişkin Açıklama Geldi

İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde 'İstisnai Vatandaşlık' haberine ilişkin bir duyuru yayımladı.

Bakanlık tarafından 'Bu Kimlikler İptal Edilsin' manşetiyle basına yansıtılan haber üzerine 'İstisnai Vatandaşlık' haberine üzerine açıklama yapma gereksinimi hissedildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru söyle;

"ANKARA-30.09.2017 tarihinde “ BU KİMLİKLER İPTAL EDİLSİN” manşetiyle basına yansıyan “İstisnai Vatandaşlıkla ilgili” haber üzerine  aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur.

2011-2016 yılları arasında 7.827 Suriyeli ve 1.587 Irak uyruklu Türk vatandaşlığını kazanmıştır.

Suriye uyrukluların büyük çoğunluğu anne ve/veya babası Türk vatandaşı olup da on sekiz yaşına kadar nüfus kütüklerine kaydedilmeyen soy bağı esasına göre Türk vatandaşlığını kazanan kişiler olup, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce milli güvenlik ve kamu düzeni açısından engel teşkil edecek hallerinin bulunmadığı tespit edilen ve istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanan kişilerin sayısı ise 514 tür.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce milli güvenlik ve kamu düzeni açısından engel teşkil edecek hallerinin bulunmadığı tespit edilen ve istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanan Irak uyrukların sayısı ise 179 dur."

Suriye ve Irak Uyruklu Sayısı Açıklandı

Basın ve Halka İlişler Müşavirliği tarafından İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan duyuru ile Türk vatandaşlığını kazanan Suriye ve Irak uyruklu vatandaşlar belirtilmiştir.

Yorumlar (0)