İçişleri Bakanlığı Son Bir Haftadaki Terör Bilançosunu Yayımladı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada son bir haftada gerçekleştirilen terör operasyonları ve etkisiz hale getirilen teröristlerin bilançosu belirtildi.

GÜNDEM 20.02.2017, 11:22
İçişleri Bakanlığı Son Bir Haftadaki Terör Bilançosunu Yayımladı

İçişleri Bakanlığı tarafından son bir haftada gerçekleştirilen terör operasyonları hakkında bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda terörle mücadele kapsamında 268 operasyon gerçekleştirildiği ifade edildi.

Söz konusu operasyonlarda örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 1067 kişi gözaltına alındığı ve 57 kişinin tutuklandığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyurunun detayları şöyle;

TERÖR BİLANÇOSU

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE KAPSAMINDA,

Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando Birlikleri, Polis Özel Harekat (PÖH) ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 268 operasyon gerçekleştirilmiş, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 1067 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 57 kişi tutuklanmıştır.

YABANCI TERÖRİSTLERLE MÜCADELE KAPSAMINDA, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 21 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 5’i tutuklanmıştır.

FETÖ/PDY İLE MÜCADELE KAPSAMINDA, 501 kişi gözaltına alınmış bunlardan 63‘ü tutuklanmıştır.

SOL TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA, Sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 15 kişi gözaltına alınmıştır.

ÜLKE GENELİNDE YÜRÜTÜLEN BU OPERASYONLARDA;

> 3’ü ölü

> 1’i yaralı

> 5’i sağ yakalanan,

> 1’i teslim olan olmak üzere toplam 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir.   
 

Yürütülen bu operasyonlar neticesinde;

- Teröristler tarafından kullanılan 6 ilde (Tunceli-1, Bingöl-5, Hatay-1, Diyarbakır-5, Mardin 4, Batman 2) 18 sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirilmiş,

- Tuzaklanan 31 el yapımı patlayıcı/mayın imha edilmiş,

- 104 kg plastik patlayıcı ve 2985 kg patlayıcı yapımında kullanılan madde,

- 14 El Bombası,

- 19’u ağır ve uzun namlulu (1 Roketatar,1 Zagros, 1 Kanas, 13 Kaleşnikov, 2 M-16, 1 G-3)  olmak üzere toplam 42 adet çeşitli çaplarda silah ele geçirilmiştir.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)