İçişleri Bakanlığından Şehit Cenazeleri Hakkında Radikal Karar !

İçişleri Bakanlığı tarafından şehit cenazelerine ilişkin bir karar ile ilgili olarak 81 il Valiliğine yazı gönderildi.

GÜNDEM 12.09.2017, 11:49
İçişleri Bakanlığından Şehit Cenazeleri Hakkında Radikal Karar !

İçişleri Bakanlığınca, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi.

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen yazıda "Şehit Cenaze Törenleri"ne ilişkin 81 il Valiliğine gönderilen yazıda şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilerek, "Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu yazıda "Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur." değerlendirmesi yapıldı ve şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GÖNDERİLEN YAZI

Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'Tİ' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü, Itri'nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)