İhraç ve İadenin Dışında Yeni KHK Düzenlemesi Olmayacak

OHAL kapsamındaki KHK'lar hakkında AK Parti ve Meclis Kaynakları çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bu kapsamda AK Parti ve Meclis kaynakları görevden ihraç veya göreve iade gibi tedbir KHK'larının dışında yeni KHK düzenlemesinin olmayacağını ifade etti.

İhraç ve İadenin Dışında Yeni KHK Düzenlemesi Olmayacak

İHRAÇ İADENİN DIŞINDA YENİ KHK ÇIKMAYACAK

Bilindiği gibi 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler Kanun Hükmünde Kararnamelerle yapılıyordu. Ancak ihtiyaçların büyük bir oranda karşılandığından dolayı yeni Kanun Hükmünde Kararnameler sınırlandırılıyor.

Konu ile ilgili olarak AK Parti kaynaklarından çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda ihraç ya da göreve iade gibi tedbir KHK'larının dışında yasal düzenleme getiren Kanun Hükmünde Kararname çıkmayacak. Bakanlıkların KHK süreçlerinde görev alan "kanunlar-kararlar bürokratları"na da sözlü olarak, "Yasama kararnamesi çıkarılmayacak, ihtiyaçlarınızı 'tasarı taslağı' olarak hazırlayın" talimatı verildi. Böylece kış lastiğinden maaş zamlarına kadar birçok alanda KHK yoluyla yasal düzenleme yapıldığı bir dönem geride süreç içinde geride kalmış olacak.

GEREKLİ DÜZENLEMELER TAMAMLANDI

Konu ile ilgili olarak Habertürk'ten Saliha Çolak'ın aktardıklarına göre AK Parti kaynakları FETÖ ile mücadele kapsamında ihraç ve iade gibi tedbir kararnamelerinin dışında hızla karar alma ve uygulama amacıyla çıkarılan, yasama alanına giren konularla ilgili gerekli düzenlemeler tamamlandı.

İHRAÇ İADE KHK'LARI ÇIKABİLİR

Bundan dolayı yasal düzenleme gerektiren Kanun Hükmünde Kararnamelere artık gerek duyulmadığı ifade edildi ve yine de ihraç iade gibi tedbir Kanun Hükmünde Kararnamelerin çıkabileceği belirtildi.

SÖZLÜ TALİMAT VERİLDİ

Kurumların bürokratlarına 15 Temmuz sonrasında ihtiyaçların yanı sıra yasal değişiklik gerektiren ihtiyaçlarını da KHK'lar çerçevesinde giderdikleri kapsamında sözlü bir talimat verildi. Sözlü talimatta "Yasama KHK'sı çıkarılmayacak. İhtiyaçlarınız varsa 'tasarı taslağı' olarak hazırlık yapın" ifadeleri kullanıldı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2018, 09:03
YORUM EKLE