banner731

İkinci El Araç Alacak Vatandaşlar Dikkat ! Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

Eylül ayından itibaren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife uygulama esasları değişti. İkinci el araç alacak vatandaşlar daha öne 15 gün satıcının sigortasını kullanabiliyordu. Ancak değişiklik kapsamında yeni alıcı aracı aldığı gün sigorta yaptırmak zorunda.

GÜNDEM 02.09.2019, 15:48 02.09.2019, 15:59
İkinci El Araç Alacak Vatandaşlar Dikkat ! Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortasında tarife uygulama esasları değişti. Bu bağlamda aracı alan kişi daha önce satıcının sigortasını kullanabilirken artık aracı aldığı gün trafik sigortasını yaptırmak zorunda.

Yapılan değişiklik hakkında bilgiler veren Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığını kaydetti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Kou ile ilgili olarak Oğuz Fındıkoğlu açıklamalarında 15 günlük sigortanın trafik sigortası içindeki teminat olduğunu belirterek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullanabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü.

İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı.

Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak"

Yorumlar (0)