İlber Ortaylı'dan Hakim ve Savcı Açıklaması: Ahali İle Yüz Göz Olmayın

Adalet Bakanlığı desteğiyle Türkiye Adalet Akademisi tarafından bir söyleşi gerçekleştirildi. Düzenlenen söyleşide Prof. Dr. İlber Ortaylı bir konuşma yaptı ve hakim ile savcı adaylarına seslendi. İlber Ortaylı hakim ve savcılara "ahali ile yüz göz olmayın" dedi

GÜNDEM 19.07.2019, 08:04
İlber Ortaylı'dan Hakim ve Savcı Açıklaması: Ahali İle Yüz Göz Olmayın

Adalet Bakanlığı desteğiyle Türkiye Adalet Akademisi tarafından gerçekleştirilen söyleşide açıklama yapan İlber Ortaylı hukuk eğitiminin önemine vurgu yaparak adaylara tavsiyelerde bulundu. İlber Ortaylı açıklamalarında hukuk eğitiminin önemine işaret ederek iyi hukukçu, iyi hakim ve savcı olmanın iyi eğitimden geçtiği kadar kişinin kendisini geliştirmesiyle de ilgili olduğunu kaydetti.

Konu ile ilgili olarak İlber Ortaylı açıklamalarında "Bir kere dosyanızı mutlaka okuyacaksınız. Dosyayı okumadan bu iş olmaz" ifadelerine yer verdi.

"AHALİ İLE YÜZ GÖZ OLMAYIN"

Yenişafak'tan Osman Özgan'ın aktardıklarına göre İlber Ortaylı açıklamalarında "Ahali ile yüz göz olmayacaksınız. Mahalli halktan birinin düğününe bile gitmeyeceksiniz. Mesleki başarıya ulaşabilmek için hukuk tarihi ve edebiyatın çok iyi bilinmesi gerekir. Tarih okuyun ama ön planda okumanız gereken edebiyattır. Yabancı dil bilmeniz gerekir. Enternasyonal olmak zorundasınız. Başkalarını dinlemek ve anlatmak zorundasınız" ifadelerine yer verdi.

Bunun yanı sıra İlber Ortaylı hakim ve savcı adaylarına sosyal medya uyarısında bulunarak sosyal medya aracılığı ile insanların hukukunun çiğnendiği, yalan haberlerin yayıldığını söyledi.

Bu konu ile ilgili olarak İlber Ortaylı mesleğin en büyük düşmanlarından birinin sosyal medya olduğunu vurguladı.

Yorumlar (1)
Muzaffer 1 ay önce
Oğlumu ve torunlarımı çok özledim afin çıkmasını istiyoruz bayrama bizi kavuşturun..
Torunlarimin yüzünü güldürün..