İlk Müslüman Kadın Tiyatrocu Afife Jale KPSS Sorusu Oldu

ÖSYM tarafından 22 Mayıs 2016 KPSS Güncel Bilgiler sorusu olarak yöneltilen sorulardan biriside İlk Müslüman Kadın Tiyatrocu kimdir sorusu idi.

GÜNDEM 22.05.2016, 17:42 29.01.2019, 16:58
İlk Müslüman Kadın Tiyatrocu Afife Jale KPSS Sorusu Oldu

 ÖSYM tarafından 22 Mayıs 2016 KPSS Güncel Bilgiler sorusu olarak yöneltilen sorulardan biriside İlk Müslüman Kadın Tiyatrocu kimdir sorusu idi.

KPSS Güncel Bilgiler sorusu olarak adaylara sorular 6 sorudan birisi olan İlk Müslüman Kadın Tiyatrocu kimdir? sorusunun cevabı Afife Jale'dir. 

KPSS Yorumları için tıklayınız

Afife Jale Kimdir?

Afife Jale, ilk Türk kadın oyuncu olma özelliğine sahiptir. 

Afife Jale (1902, İstanbul - 24 Temmuz 1941, İstanbul), Türk oyuncu. Sahneye çıkan İlk Türk kadın oyuncudur.

13 Nisan 1919 tarihinde, Hüseyin Suat'ın "Yamalar" adlı oyununda, Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı. Asıl ismi Afife olan sanatçı, bu oyunda "Jale" takma ismini kullanmış ve daha sonraları Afife Jale adıyla anılmaya başlanmıştır.

1902 yılında İstanbul’un Kadıköy semtinde dünyaya geldi. Babası Hidayet Bey, annesi Methiye Hanım, kardeşleri Behiye Hanım ve Salâh Bey'dir.

Eğitimini Nerede Gördü...

İstanbul Kız Sanayi Mektebi’nde eğitim gördü. Darülbedayi’nin 10 Kasım 1918’de tiyatro kursları için açtığı sınavı kazandı. Müslüman kadınların sahneye çıkmasının halen geleneksel olarak yasaktı ancak Darülbedayi, Müslüman kadınların sadece kadınlara özel gösterilerde oynayacakları gerekçesiyle Müslüman kadınları bünyesine almıştı. Afife Hanım, kabul edilen beş Müslüman kadından biri idi. Diğer hanımlardan üçü kursu bıraktı; Refika Hanım suflör olarak Darülbedayi kadrosunda yer aldı. Afife Hanım ise “mülazim artistlik” (stajyer oyuncu) kadrosuna girdi. 1920 yılına kadar oyunların provalarına katıldı, fakat sahneye çıkamadı.

İlk Emel Rolünü Oynadı...

1919 yılının 13 Nisan gecesi Kadıköy’deki Apollon Sineması’nda ilk gösterimi yapılacak olan, Hüseyin Suat'ın "Yamalar" adlı oyununda, Emel rolünü oynayan Eliza Binemeciyan'ın Paris'e gidişi üzerine onun yerine “Jale” takma adı ile sahneye çıktı. Böylece sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. O günden sonra Afife Jale olarak anıldı.

Neden İşten Çıkarıldı?

Afife Jale, ertesi hafta “Tatlı Sır” oyunu ile sahneye çıktı ve o gece polis tarafından tutuklanmak istendi. Kınar Hanım’ın yardımıyla kaçtı. Üçüncü piyesi olan "Odalık" oynanırken tiyatro polis tarafından basıldı ve tutuklanmamak için kaçmak zorunda kaldı. Babası Hidayet Bey, tiyatrocu olmasına karşı idi. Afife Hanım, ayrılmak zorunda kaldı. Dahiliye nezaretinin Müslüman kadınların kesinlikle sahneye çıkamayacaklarına dair bildirisi Darülbedayi Yönetim Kurulu’na ulaştırılınca işten çıkarıldı.

Yaşadığı sıkıntılar nedeniyle şiddetli baş ağrıları çeken Afife Hanım, doktorunun morfinle tedavi yoluna gitmesi üzerine morfin bağımlısı oldu. .

Birkaç yıl sonra Burhanettin Tepsi Kumpanyası ile Anadolu'da turneye çıktı; daha sonra da Fikret Şadi'nin Milli Sahne'siyle çeşitli kentlerde temsiller verdi. 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra yeni rejim Türk kadınlarının sahneye çıkması önündeki yasal engeller kaldırmış; tersine kadınların sahneye çıkmasına destek olmuştu. Ancak morfin bağımlılığı nedeniyle sanatçının sağlığı bozuldu ve tiyatroyu bırakmak zorunda kaldı.

Sanatçının anısına 1997 yılından beri Yapı Kredi tarafından, Afife Tiyatro ödülleri düzenleniyor.

Yorumlar (0)