İmamlar Resmi Nikah Kıyabilecek Mi?

TBMM'ye Nüfus Hizmetleri kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı sunuldu. Kanun tasarısı ile il ilçe müftüleri evlendirme memurları arasına girdi. Peki imamlar resmi nikah kıyabilecek mi? Haberimizde...

İmamlar Resmi Nikah Kıyabilecek Mi?

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarının 6. maddesine göre evlendirme memurları arasında il ve ilçe müftüleri de eklenmiştir.

5490 Sayılı Kanunun 22. Maddesi

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (...) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

Kanun Tasarısına Göre 22. Madde Nasıl Olacak?

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere, il ve ilçe müftülüklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (...) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

İmamlar Resmi Nikah Kıyabilecek Mi?

Öncelikle kanun tasarısını resmi nikah bağlamında değerlendirmek gerek. Dini nikah yani imam nikahıyla ilgili söz konusu tasarıda bir husus yoktur. Tasarıda il ve ilçe müftülere evlendirme yetkisi verilmektedir. Bu maddeye istinaden nasıl belediye başkanının görevlendirdiği memur evlendirme işlemlerini yapabilmekteyse müftülerin de bu yetkisini imamlara verileceği düşüncesi hakim. Ancak söz konusu düzenlemede imamlarla ilgili bir cümle geçmemektedir. Dolayısıyla imamların resmi nikah kıyabileceğine dair bir düzenleme yoktur.

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: Özet olarak; evlendirme memuru olarak belediye başkanlıklarının, nüfus müdürlüklerinin yanı sıra müftülerin de görevlendirmesinde herhangi bir sakınca yoktur. İmamlara evlendirme yetkisi geliyor şeklinde haberler doğru değildir. Aile Bakanımız Fatma Betül SAYAN KAYA da düzenlemenin sadece müftülerle sınırlı kalması gerektiğini açıklamıştır.  Söz konusu tasarıda da müftülerin görevini devredeceğine dair bir madde olmadığı için düzenlemenin bu haliyle meclisten geçmesi olumlu olacaktır.

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE