Alexa
06 Ağustos 2017 Pazar 16:37
İmamlar Resmi Nikah Kıyabilecek Mi?

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarının 6. maddesine göre evlendirme memurları arasında il ve ilçe müftüleri de eklenmiştir.

5490 Sayılı Kanunun 22. Maddesi

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (...) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

Kanun Tasarısına Göre 22. Madde Nasıl Olacak?

MADDE 22- (1) Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. (2) Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere, il ve ilçe müftülüklere evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (...) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.

İmamlar Resmi Nikah Kıyabilecek Mi?

Öncelikle kanun tasarısını resmi nikah bağlamında değerlendirmek gerek. Dini nikah yani imam nikahıyla ilgili söz konusu tasarıda bir husus yoktur. Tasarıda il ve ilçe müftülere evlendirme yetkisi verilmektedir. Bu maddeye istinaden nasıl belediye başkanının görevlendirdiği memur evlendirme işlemlerini yapabilmekteyse müftülerin de bu yetkisini imamlara verileceği düşüncesi hakim. Ancak söz konusu düzenlemede imamlarla ilgili bir cümle geçmemektedir. Dolayısıyla imamların resmi nikah kıyabileceğine dair bir düzenleme yoktur.

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: Özet olarak; evlendirme memuru olarak belediye başkanlıklarının, nüfus müdürlüklerinin yanı sıra müftülerin de görevlendirmesinde herhangi bir sakınca yoktur. İmamlara evlendirme yetkisi geliyor şeklinde haberler doğru değildir. Aile Bakanımız Fatma Betül SAYAN KAYA da düzenlemenin sadece müftülerle sınırlı kalması gerektiğini açıklamıştır.  Söz konusu tasarıda da müftülerin görevini devredeceğine dair bir madde olmadığı için düzenlemenin bu haliyle meclisten geçmesi olumlu olacaktır.

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

>HALKBANK KPSS ŞARTSIZ 1295 PERSONEL ALIYOR.HAZIRLIK İÇİN TIKLAYINIZ!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441