İngiltere 2 Yıl İçinde AB'den Ayrılıyor

İngiltere'de Brexit Tasarısı kabul edildi. Böylece İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci resmen başlamış oldu.

GÜNDEM 16.03.2017, 15:32
İngiltere 2 Yıl İçinde AB'den Ayrılıyor

İngiltere'nin AB'den çıkış süreci için hazırlanan Brexit tasarısı, bugün kraliçe 2. Elizabeth tarafından onaylanarak, çıkış süreci resmen başlatılmış oldu.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle İngiliz hükümeti artık Lizbon Anlaşması'nın, üyelerin birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini yürürlüğe koyma ve Brüksel ile müzakereleri başlatma hakkına sahip oldu.

Hükümet, bu ay bitmeden 50. maddeyi yürürlüğe koymayı hedefliyor. Ancak bu yöndeki bir duyurunun, AB'nin kuruluş anlaşması olan Roma Anlaşması'nın 60. yıl dönümü dolayısıyla 25 Mart'ta yapılacak zirvenin ardından gelmesi bekleniyor.

İngiltere'nin ayrılık isteğini bildirmesinin ardından en az iki yıl sürmesi beklenen ayrılık müzakereleri resmen başlayacak.

Müzakereler sonunda varılacak anlaşmanın AB tarafından kabul edilmesi için AB üyesi ülkelerin yüzde 72'sinin onayı gerekecek. Onay veren ülkelerin AB nüfusunun yüzde 65'ini temsil ediyor olması da gerekiyor. Anlaşmanın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması da şart.

İngiltere ve AB'nin iki yıl içinde bir anlaşma üzerinde uzlaşamaması ve tek bir AB ülkesinin bile müzakereleri uzatmama yönünde karar alması durumunda İngiltere AB ile hiçbir anlaşma yapamadan Birlik'ten ayrılmış olacak.

İngiltere, İskoçya,Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta geçen yıl yapılan AB Referandum'unda halkın yüzde 52'si Brexit'ten yana oy kullanmıştı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)