İnşaat İşçilerine Önemli Uyarı! Belgesiz Çalışamayacaklar

İnşaat işçileri artık mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekler. İnşaat işçilerinin çalışma şartlarında yapılan düzenleme detaylarına göre mesleki yeterlilik belgesi olmayanların inşaat işlerinde çalışamayacakları duyuruldu. Detayları haberimizde aktarıyoruz.

İnşaat İşçilerine Önemli Uyarı! Belgesiz Çalışamayacaklar

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Gürhan Özdemir inşaat işçilerinin çalışma sistemlerinde yapılan düzenlemelere dair çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda Resmi Gazete'nin 11 Kasım tarihli sayısında yayımlanan kararını hatırlatan Gürhan Özdemir'in açıklamalarını ve mesleki yeterlilik belgesine dair ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

İNŞAAT İŞÇİLERİNE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

Hatırlanacağı üzere 11 Kasım tarihinde Resmi Gazete'de "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" yayımlanmıştı. Resmi Gazete'de yer alan tebliğ kapsamında inşaat işçileri de yer aldı. Bu kararın ardından ise Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Gürhan Özdemir bu konuya ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. 

Gürhan Özdemir konuya dair açıklamasında yayımlanan tebliğin inşaat işçilerinin sağlığı ve güvenliği açısından önemine değinerek, "İnşaat sektöründe işinde yetkin olmayan çalışanlar hem kendilerinin hem de çevresindeki çalışanların yaşamlarını tehlikeye sokuyor. Oysa iş kazalarının çoğunu mesleki yeterlilik belgeli, eğitimli iş gücüyle önlemek mümkün. Mesleki yeterlilik belgesine sahip eğitimli işçiler, iş güvenliği açısından daha bilinçli oluyor, uyarı ve önlemler konusunda daha dikkatli davranıyorlar." açıklamalarında bulundu. 

O TARİHTEN SONRA ŞANTİYEDE ÇALIŞTIRILMAYACAKLAR

Gürhan Özdemir yapmış olduğu konuşmasında ayrıca inşaat işçilerinin alması gereken mesleki yeterlilik belgesine değindi. Bu kapsamında inşat işçilerinin bu belge masraflarının devlet tarafından karşılanacağını duyuran İNTES Başkan Vekili Özdemir konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"Zorunluluk kapsamındaki tüm mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan adayların belge masrafı ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanıyor. Teşvik kapsamındaki bu mesleklere son olarak inşaat işçisi de eklenmiş oldu. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan inşaat işçileri tebliğin yayım tarihinden 12 ay sonra yani 11 Kasım 2019'dan sonra şantiyelerde çalıştırılamayacak. İnşaat firmalarımızın ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kamuran akkoc
kamuran akkoc - 8 ay Önce

işleri güçleri yok birde belge muhabbetti çıkardlar çöpçüye bile çöp toplama belgesi koydular yazık ya belge muhabbetiyle uğraşacaklarına insanlara iş versinler asgari ücreti düzeltsinler

Şahap
Şahap - 8 ay Önce

Türkiye bu konuda çok geç kalmiş tir.

kamuran
kamuran @Şahap - 8 ay Önce

zaten ülke herşeyiyle geri gidiyor belgeyle mi ileri gidicek geçkaldımız neler var :)