İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı Kabul Edildi ! İşte Önemli Taşeron Detayı...

Milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendiren iş mahkemeleri kanun tasarısı TBMM'de kabul edildi. Kanun tasarısında önemli taşeron detayı dikkatleri çekti.

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı Kabul Edildi ! İşte Önemli Taşeron Detayı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama paylaştı. Çalışma Bakanı Sarıeroğlu açıklamalarında iş mahkemeleri kanunun kabul edildiğini belirtti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu sosyal medya paylaşımında "İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. İşçilerimiz ve işverenlerimize hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerine yer verdi. 

KANUN TASARISI DETAYLARI

Bunun yanı sıra iş mahkemeleri kanun tasarısında işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklara ilişkin arabuluculuk sistemini geri getiren düzenleme de bulunuyor. Kanun tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yasalaşan kanunun detaylarına bakıldığında ise arabuluculuk, tazminat talepleri için arabuluculuğa başvurulacak. Ayrıca arabuluculuğa başvuru yapılmadan açılan davalar reddedilecek. Ancak kanuna göre iş kazaları ve meslek hastalıklarında arabuluculuk olmayacak. Bunların yanı sıra kanun detaylarında taşeron detayı dikkat çekti.

TAŞERON DETAYI

Kanunda belirtilen taşeron maddesine göre asıl işveren-alt işveren ilişkisinin varlığı halinde işe iade talebiyle arabulucuya başvurulduğunda, anlaşmanın gerçekleşebilmesi için işverenler, arabuluculuk görüşmelerine birlikte katılacak, iradeleri birbirine uygun olacak.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 19:14
YORUM EKLE