İşçinin Ekmeğiyle Oynamam Diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir 10 Yıldır Görevde Olan Personelleri Kovdu!

31 Mart'ta yapılan seçimde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski bakanlardan AK Parti'li Mustafa Demir, kendisinden önceki dönemin birlikte çalıştığı daire başkanlarından çoğunu tasfiye etti. Yaptığı atamalarla gündeme gelen Demir, işçinin ekmeğiyle oynamayacağını söylemişti. Demir 10 yıldır görevde olan personelleri işten çıkardı.

GÜNDEM 20.07.2019, 10:31
İşçinin Ekmeğiyle Oynamam Diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir 10 Yıldır Görevde Olan Personelleri Kovdu!

2002 yılından beri Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilen Samsun Büyükşehir Belediyesinini yeni Başkanı Mustafa Demir tepki odağı oldu.

Demir, eski başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Milletvekili olmasıyla beraber kısa sürede onun yerine başkanlık yapan Zihni Şahin’in beraber çalıştığı daire başkanlarını ve müdürlerin çoğunu değiştirdi.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın içeriğine göre Başkan Demir, Fen İşleri, İlçe Hizmetleri, Genel Sekreter, Mali Hizmetler, Destek Hizmetleri, Zabıta, Kültür ve Sosyal İşler, Makine İkmal, SASKİ, SAMULAŞ ve Genel Sekreter yardımcısını değiştirdi.

Demir'in istediği yeni isimlerin çoğu ise İstanbul, Kocaeli ve Malatya’dan geldi ve göreve başlatıldı. Ancak yapılan atamalar Samsun halkının tepkisine neden oldu. Başkan Demir ayrıca,belediye de kalan bazı daire başkanları ile müdürlerinde yerlerini değiştirdi.

Demir yaptığı bir açıklamasında; "Haktan, hukuktan ayrılmayacağız, iltimastan uzak duracağız. Hedefimiz hizmetleriyle Türkiye’de örnek bir Büyükşehir olmak" demişti ve yıllardır korumalığını üstlenen Fatih Karaçor’u daire başkanı yaptı. Karaçor'un eşi Melike Aktel Karaçor’u ise basın danışmanı olarak atadı.

SEÇİM ÖNCESİ İŞÇİNİN EKMEĞİYLE OYNANAM DEMİŞTİ

Demir, 31 Mart seçiminden önce "işçinin ekmeğiyle oynamam" demişti ve Demir, Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nde 10 yıldır görev yapan iki sendikalı personeli ise; "Mesainize gerek kalmamıştır" yazılı bildirimle işten kovdu.

Belediye İş Sendikası Samsun Şubesi İlyas Yiğit, yaşanan olaylara sessiz kalmadı ve dava açacaklarını belirterek;

"Garibanın işçinin ekmeği ile oynamayacağız, işçilerimiz rahat olsun diyenler gariban işçilerin ekmeğiyle oynamaya başladılar." dedi.

Yorumlar (5)
Gsjsjsj 1 ay önce
Diyer partililerin kovduklarını da haber yapmanızı bekliyoruz
Mert 1 ay önce
Chp nin kovduğu işçileri de haber yap adilsen eğer
Yanci 1 ay önce
Ekmeğiyle oynamamış değişiklik yapmış ne var bunda belediyeleri bağıran zaten oradakiler değişim ıyidir
Bilal 1 ay önce
Merak etmeyin 5yil bosuna gecer etrafini zengin yapar tropzona yatirim yaparcekergider napmasini bekliyorsunuzki bakanlogin samsuna neyaptiki
Bilal 1 ay önce
Merak etmeyin 5yil bosuna gecer etrafini zengin yapar tropzona yatirim yaparcekergider napmasini bekliyorsunuzki bakanlogin samsuna neyaptiki