İşe Geç Kalan Personel Hakkında Yargıtay'dan Emsal Karar !

Yargıtay tarafından işe geç gelen personel hakkında emsal bir karar verildi. Verilen kararda sürekli işe geç gelen personele karşı işverene haklı fesih hakkı verildi. Bu konu hakkında detaylar haberimizde...

İşe Geç Kalan Personel Hakkında Yargıtay'dan Emsal Karar !

Yargıtay 7. Hukuk Dairenin 24/06/2013 tarihli, 2013/14031 esas, 2013/11810 karar sayılı kararında işe sürekli geç gelen personel hakkında önemli bir karara hükmetti. Bu kararda Yargıtay işçinin mesaiye sürekli olarak geç gelmesi işveren açısından geçerli fesih nedeni olduğuna karar vermiştir.,

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

İş Kanununun 18.maddesinde, işçinin davranışlarından kaynaklanan sebepler; işçinin aynı Kanunun 25/II. maddesinde işyerinde işin görülmesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen, sözleşmeye aykırı davranışlarıdır. İşçinin davranışı ancak işyerinde olumsuzluklara yol açması halinde geçerli sebep olabilir.

İşçinin sosyal açıdan olumsuz bir davranışı, toplumsal ve etik açıdan onaylanmayacak bir tutumu işyerinde üretim ve iş ilişkisi süresince herhangi bir olumsuz etki yapmıyorsa geçerli sebep sayılamaz.

Yargıtay atrafından verilen kararda 4857 sayılı İş Kanunu'nun 20.maddesinin ikinci fıkrasına göre geçerli nedene dayandığını ispat yükümlülüğünün işverene ait olduğu ifade edildi. İşçi, feshin başka bir sebebe dayandığını iddia ettiği takdirde, bu iddiasını ispatla yükümlü olduğu da vurgulandı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE