İşsizlik Rakamları Hakkında CHP'den Açıklama

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu sabah açıklanan Mayıs ayı işsizlik rakamları hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak çeşitli açıklamalarda bulundu. Öztrak açıklamalarında şahlanışa geçenin ekonomi değil işsizlik olduğunu ifade etti.

GÜNDEM 15.08.2019, 14:21 15.08.2019, 16:59
İşsizlik Rakamları Hakkında CHP'den Açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mayıs ayı işsizlik rakamları hakkında açıklamalarda bulundu. Öztrak aç.ıklamalarında İktidarın 'ekonomi şahlanışa geçti', 'türbülans sona erdi' söylemlerine eleştride bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak açıklamalarında şahlanışa geçenin ekonomi değil işsizlik olduğunu ifade etti. Yaptığı yazılı açıklamada Mayıs ayında mevsim etkilerinden arınmış işsizliğin yüzde 14, resmi işsizliğin ise yüzde 12,8 olduğunu ifade eden Öztrak çalışmaya hazır olduğu halde iş bulamadığı için iş gücü piyasasından çekilen vatandaşlar ile mevsimlik çalışanlar, eksik ve yetersiz istihdam edilenler de dikkate alındığında, "geniş işsizlik oranı"nın son bir yılda 3,5 puan artarak, yüzde 21,9 olduğunu belirtti.

FAİK ÖZTRAK'TAN İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili olarak Faik Öztrak yazılı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Mayıs ayı işgücü rakamlarında dikkat çekici bir diğer gelişme ise işgücüne katılan yurttaşlarımızın sayısının hızla yavaşlamasıdır. Çalışma çağındaki nüfus son bir yılda 745 bin kişi artarken, bu yurttaşlarımızın sadece 152 bininin işgücüne katıldığı anlaşılıyor. Bu durum işsizlik oranını ve işsiz sayılarını olduğundan daha iyi gösteriyor. Nitekim, işgücüne katılım mayısta geçen yılki seviyelerinde kalsaydı, resmi işsizlik oranı yüzde 12,8 yerine yüzde 13,5 olacaktı. Küresel ekonomik krizde görülmeyen işsizliği bu krizde gördük. TÜİK rakamlarına göre işsiz yurttaşlarımızın sayısı son bir yılda 1 milyon 21 bin kişi artarak, 4 milyon 157 bin kişi oldu. Buna karşın gerçek işsizlerimizin sayısı ise son bir yılda 1 milyon 282 bin kişi artarak, 7 milyon 622 bine ulaştı. Ancak asıl dikkat çekici olan resmi işsiz sayısındaki yıllık artışın son 6 aydır her ay 1 milyonun üzerinde gerçekleşmesidir. Türkiye, böyle bir durumu ekonominin yüzde 4,7 daraldığı 2009 küresel krizinde bile tecrübe etmedi."

Yorumlar (0)