İstanbul Depremi Hakkında Uzmanlardan Açıklama: Büyük Depremin Habercisi Mi?

AFAD'ın verilerine göre, İstanbul'da saat 11:00'de yerin 5.6 kilometre derinliğinde 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu deprem hakkında uzmanlar tarafından açıklama yapıldı. Bunun Marmara içinden geçen Kuzey Anadolu fayının ne kadar aktif olduğunun göstergesi olduğu belirtildi.

GÜNDEM 24.09.2019, 11:25
İstanbul Depremi Hakkında Uzmanlardan Açıklama: Büyük Depremin Habercisi Mi?

AFAD'ın verilerine göre, İstanbul'da saat 11:00'de yerin 5.6 kilometre derinliğinde 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve bu deprem hakkında uzmanlar tarafından bir açıklama yapıldı. 

Yapılan açıklamada bunun Marmara içinden geçen Kuzey Anadolu fayının ne kadar aktif olduğunun göstergesi olduğu belirtildi. 

YAPILAN AÇIKLAMALAR

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV televizyonunda çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Tüysüz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Umuyorum ki 4.7'lik depremle birlikte olay sönümlenip biz bunun geçmişte kalan bir olay olduğunu düşünmeye başlarız. 99 depreminde bu tür küçükten başlayıp büyüyen bir deprem serisine rastlamadık"

Prof. Dr. Şükrü Ersoy da NTV'de açıklama yaptı. Ersoy açıklamalarında bunun Marmara içinden geçen Kuzey Anadolu fayının ne kadar aktif olduğunun göstergesi olduğunu bu depremlerin büyük depremle enerji boşalana kadar devam edeceğini belirtti. Ersoy konu hakkında açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Bu deprem gelecek büyük depremin enerjisini almaz. Büyük depremi ertelemez. Bu depremler bizi biraz kaygılandırıyor. Ama bunun arkasından büyük bir deprem gelir demek çok spekülatif olur. Bundan sonra daha büyüğü gelmez demek de bilimsel olmaz."

Ersoy, CNN Türk televizyonunda da açıklama yaptı. Ersoy'un buradaki açıklamaları şöyle oldu:

"Bu tabii büyük Marmara depreminin ayak sesleri olabilir. Bu yer kabuğunu kırabilecek bir büyüklüğe sahip değil. Öncü müdür bilmemiz mümkün değil. Vatandaşların bir süre sokakta nefes almalarından fayda görüyorum. Eninde sonunda da büyük deprem de gelecektir."

Yorumlar (0)