İstanbul depremi sonrası kritik deprem açıklaması!

İstanbul depremi sonrası kritik deprem açıklaması!

İstanbul’da meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlardan açıklamalar geliyor. Bir kanalın canlı yayınına açıklamalarda bulunan, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy deprem hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Ercan tarafından yapılan açıklamalarda, “Büyük depremler olacak söylemi İstanbul için geçerli değil.” İfadeleri kullanıldı.

İstanbul’da vatandaşların panik olmasına neden olan 4.2’lik depremin ardından uzmanlar çeşitli açıklamalarda bulunmaya başladılar. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy deprem değerlendirmesinde bulunarak vatandaşlara beklenen büyük İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadeleri kullanıldı:

1912'de yılında kırılan bir fay hattımız var Ereğli açıklarında. Bu Silivri hattına giden fay üzerinde, orada çatallaydı. Aşağı yukarı 3-4 kilometre karelik yüzeyin oynaması. Bu dağılmış olduğu için sürekli depremler yaratıyor. Kumburgaz çukurunu tetikleyecek diye bir veri yok. 1912'de kırılan fay enerjisini boşalttıktan sonra onun üzerinde bir kırık oluşturuyor. Yılanın sürtünmesi gibi, onlardan biri olmuştur. Bu sürekli enerjisini boşaltan, atma yapan Silivri-Tekirdağ fay hattında olan. Bizim için tehlikeli olan Kumburgaz fayı, onun üzerinde hareket yok.

7’nin üzerinde deprem söz konusu değil

Kumburgaz fayı üzerinde olsaydı riskli görülebilirdi. Bu sürekli stresini boşaltan bir fay. Ana fay değil. Kumburgaz fayı üzerinde olsaydı kırılabilecek potansiyeli vardı. Dediğim gibi yılanın sürtünmesi gibi hareket ediyor. Fayın 1912'de kırılmış olması itibarıyla çok büyük risk yok. Asıl korkacağımız Büyükçekmece ile Silivri arasındaki Kumburgaz çukur. Orada hareketlilik yok. Büyük depremler olacak söylemi İstanbul için geçerli değil. Ama o bölgede yapı stoğu heyelanlar üzerinde olduğu için risk taşıyabilir. Şu anda o fayda eli kulağında bir hareket görmüyoruz. Söyledikleri gibi 7'nin üzerinde bir deprem söz konusu değil."

AFAD İstanbul depremi verileri

AFAD verilerine göre deprem Marmara Bölgesi'nde saat 16:38'de gerçekleşti. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, Depremin, Tekirdağ'a bağlı Marmaraereğlisi açıklarında meydana geldiği ifade edildi. İstanbul’da meydana gelen deprem 4,2 büyüklüğünde ve 6.83 km derinliğinde gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.