İstanbul İçin Ürkütücü Deprem Açıklaması! Döngü Süresi Doldu 7.4 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

Marmara bölgesinde uzmanlar tarafından beklenilen büyük bir deprem için yeni bir açıklama geldi. Deprem konusunda uzman olan Mehmet Sarkınç beklenen İstanbul depremine ilişkin açıklamasında 250 yıllık bir döngü olduğunu ve bu sürecin dolduğunu ifade etti. Meydana gelebilecek depremin şiddetine dair de açıklamalarda bulunan Mehmet Sarkınç 7.2 ile 7.4 arasında bir şiddette olacak dedi.

GÜNDEM 21.09.2018, 05:05
İstanbul İçin Ürkütücü Deprem Açıklaması! Döngü Süresi Doldu 7.4 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

Marem projesi (Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi) kapsamında 'Her Yönüyle Marmara Denizi' çalışmaları hakkında bir toplantı düzenlendi. Tekirdağ'da gerçekleştirilen bu toplantıda Marmara Bölgesi'nde meydana gelmesi muhtemel büyü bir depreme dair de bazı açıklamalar yer aldı. 

Olası büyük İstanbul depremi için yapılan açıklamalarda burada iki büyük fay hattının olduğu ve şiddetli bir depreme neden olacağı bildirildi. 

SÜRE DÖNGÜSÜ DOLDU, 7.2 İLE 7.4 ŞİDDETİNDE BİR DEPREM BEKLENİYOR

Söz konusu toplantı kapsamında bir konuşma yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü MAREM Jeoloji-Sedimantoloji Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Sakınç beklenen depreme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Bölgede iki büyük fay hattının olduğunu ifade eden Mehmet Sarkınç bu fay hatlarının 7.2 ile 7.4 arasında bir depreme neden olacağı vurgusunda bulundu. Bu bölgede yaşanan depremler arasında 250 yıllık bir süre döngüsü olduğunu ifade eden Mehmet Sarkınç bu sürenin dolduğunu aktardı. 

"Marmara'da kırılmamış iki büyük fay var. Biri Tekirdağ açıklarında, diğeri de Kumburgaz açıklarında. Ne zaman kırılacağı belli değil. 7.2 ve 7.4 civarında bekleniyor. Yaptığımız incelemede 250 yıllık bir döngü var. Bu döngü doldu. Büyük depremden 250 yıl geçti. Her an olabilir. Bu iki fay aynı anda yıkılırsa kıyamet kopar. Kıyamet benzeri bir olay olur. Kıyamet-i Suğra diye bir olay var. Yani bu 1800'lü yıllarda tsunami nedeni ile dalgaların surları aştığı, Haliç'te sandalların battığı şeyler söyleniyor. Zaten son yapılan bu 2500 yıllık Yenikapı çalışmalarında tarihlenen deprem buluntuları ki önemli buluntulardır onlar, orada birçok tusunami izine rastlamak mümkündür."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)