İstanbul'lular Dikkat! Bakan Özhaseki'den Kritik Deprem Uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada İstanbul'da 7. büyüklüğünde deprem beklenildiğini ve yaşanacak korkunç depremde en az 50 bin riskli yapının yıkılacağını ifade etti.

GÜNDEM 16.01.2017, 11:45 16.01.2017, 15:13
İstanbul'lular Dikkat! Bakan Özhaseki'den Kritik Deprem Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Zeytinburnu'nda yıkılan apartman sonrası İstanbul ve semtlerinde detaylı araştırmalar yapan Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ürkütücü bir rakam açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada İstanbul’da bulunan riskli yapılar konusunda dikkat edilmesini istedi. 19 İlçede 13 milyon metrekarelik alanın riskli olduğunu ifade eden Özhaseki, “Riskli olarak 50 bin civarında bir yapıdan bahsedebiliyoruz, bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Bütün bu çalışmaların hepsi 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor” ifadelerini kullandı.

Yaşanan kritik Erzincan ve Gölcük depremlerini de hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzincan- İstanbul hattında yaşanan depremlerin 60 yıl sürdüğünü ifade etti. Gölcük depreminden bugüne 17 yıl geçtiğini ifade eden Bakan Özhaseki, her geçen gün bu riskin arttığını ifade etti.

Bütün yaşanan bu depremlerin 7 şiddetinde olduğunu ifade eden Özhaseki, "Bilim adamları, büyük bir ihtimalle 2030 yılına kadar dört ayrı fay hattından İstanbul’da deprem beklendiğini söylüyorlar ve hepsinin de ortak kanaati, 2030’a kadar, yarın da olabilir, 2030’da da olabilir ve şiddeti de 7 civarında olacak” ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)