İstanbul Valisi'nden son dakika Suriyeli Açıklaması

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan son dakika Suriyeliler açıklaması. Taksim'deki ciner Yayın Holding binasını ziyaret eden Yerlikaya Gazetecilerin gündeme dair sorularına yanıt verdi. Yerlikaya ayrıca İstanbul'daki Suriyeli düzensiz göçmenler ve istihdama ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 29.07.2019, 22:18 30.07.2019, 14:56
İstanbul Valisi'nden son dakika Suriyeli Açıklaması

Genel Yayın yönetmenleri ve müdürlerle beraber gazetecilerin gündeme dair sorularına yanıt veren Yerlikaya, İstanbul'daki düzensiz göçmenler ve istihdama ilişkin, "İstanbul'un en önemli meselesi düzensiz göç ve kayıt dışı istihdamla mücadeledir. 2011 yılı ekim ayından beri Suriye'den gelen bir göç dalgası var. Ülke genelinde kayıtlı olan Suriyeli misafirlerimizin sayısı 3 milyon 634 bin civarında bulunuyor. Bunların 547 bini İstanbul'da. İsteğimiz mevzuatın emrettiği gibi Suriyeli misafirlerimizin de kayıtlı oldukları illerde ikamet etmeleridir.İlimizde 527 bin ikamet izinli, 3 bin uluslararası koruma, 547 bin Geçici Koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 77 bin yabancı var. 2019'un ilk 6 ayında Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nce düzensiz göçle ilgili 27 bin işlem yapıldı. Bunların 14 bini ülkelerine geri gönderildi.Temmuzun 12'sinden bu yana düzensiz göçle gelen 9 bin 309 kaçak göçmen İçişleri Bakanlığımızın belirlediği Geri Gönderme Merkezleri'ne sevk edildi. Orada işlemleri bitenler uçaklarla ülkelerine geri gönderiliyor.Yine temmuz ayının 12'sinden bu yana 1752 kayıtsız Suriyeli misafir İçişleri Bakanlığımızın belirlediği illere sevk edildi." ifadelerini kullandı.

Kayıt dışı suriyelilerle ilgili 12'sinde önemli bir adım atıldığını söyleyen İstanbul Valisi, "Düzensiz göç ve kayıt dışı Suriyeliler konusunda temmuzun 12'sinde önemli adımlar atıldı. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu başkanlığında İstanbul'da Arap basını ve Suriyeli sivil toplum temsilcileriyle toplantılar yaptık. Onlara karşı duruş ve bakışımızda en ufak bir değişiklik söz konusu değildir. Ancak var olan bir göç mevzuatı var. Bu konuları istişare ettik.İstanbul Valiliği olarak 22 Temmuz'da düzensiz göç ve kayıtsız Suriyeli misafirlerle ilgili bir basın açıklamamız oldu. Başka illerde kayıtlı olan Suriyeli misafirlerimizin ağustosun 20'sine kadar kayıtlı oldukları şehirlere dönmeleri gerektiğini hatırlattık." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)