İstanbul'da milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif reddedildi! Yeni dönem resmen başladı

İstanbul'da milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif reddedildi! Yeni dönem resmen başladı

Marmaray’da 9 aydır uygulanan aktarma indirimine TCDD tarafından itiraz edildi. Bu itiraz sonucu mahkeme kararı ile aktarma indirimi kaldırıldı. İBB’nin geçen hafta UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki teklif ise oy çokluğu ile reddedildi.

2013 yılında Ayrılıkçeşmesi ile Kazlıçeşme arasında 5 istasyonda yolcu taşımacılığına başlayan Marmaray raylı sistem hattında, ücret tarifeleri UKOME tarafından aktarma ücreti uygulanacak şekilde belirlenirken 2019 yılı Mart ayına kadar aktarma ücreti bu şekilde uygulanmıştı. 

Konu ile ilgili olarak 2019 yılında Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonun tamamının işletmeye alınmasının ardından, bir önceki İBB yönetiminin aldığı UKOME kararıyla, Marmaray Hattı'nın “aktarma almayacağı, aktarma vereceği” karar altına alınmıştı. 2020 yılının Şubat ayında ise İBB tarafından UKOME'ye sunduğu teklifle, Marmaray'ın yeniden aktarma uygulamasına dahil edilmesi sağlandı. Bu doğrultuda İstanbulluların aktarma imkânı ile daha uygun bir ücret ödeyerek, Marmaray'dan faydalanmaları sağlanırken bu hat, diğer tüm raylı sistem hatlarının yanında, metrobüs, otobüs ve minibüs hattıyla entegre hale getirildi.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ

Ancak TCDD tarafından bir dava açıldı ve bu dava sonucunda Temmuz 2020'de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, hemen Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talep edildi ancak bu talebin reddine karar verildi. Bu kapsamda "TCDD'ye ağır külfet getireceği ve bu düzenlemenin hangi sebeple yapıldığı somut tespitlere yer verilmediği" gerekçesi kapsamında yürütmenin durdurulmasına karar verildi. 

Yolculukların tek biletle sağlanması ve vatandaşların ulaşımının en ekonomik şekilde sağlanması amacıyla, Marmaray hattının aktarma almaya devam etmesi konusu İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından UKOME gündemine taşındı. Ancak yapılan oylama sonucunda, İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcilerinin oyu ile Marmaray hattında “aktarma alır” uygulamasının reddine karar verildi.

AKTARMA İNDİRİMİ DEVAM EDECEK

Bu kapsamda yarından itibaren Marmaray'da seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7,00 TL ücret ödeyecek. Ayrıca Marmaray'dan sonra metro ve otobüs gibi diğer toplu ulaşım araçlarında yapılan yolculuklarda ise aktarma indirimi devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler