İzmir'de Belediye Başkanı Kendini Müdür Yaptı: Çift Maaş Alıyor

İzmir'in Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, meclis kararı ile kendisini belediye şirketine müdür olarak atadı. Belediye Başkanı Erdoğan 8 bin TL'lik maaşının dışında 7 bin 500 TL de müdür maaşı alıyor.

GÜNDEM 19.07.2019, 11:16
İzmir'de Belediye Başkanı Kendini Müdür Yaptı: Çift Maaş Alıyor

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde İzmir'in Karaburun ilçesine Belediye Başkanı seçilen CHP'li İlkay Girgin Erdoğan bir karara imza attı tartışma yarattı. Başkan Girgin meclis toplantısının gündemine getirdiği bir maddeyle kendisini belediyenin personel şirketinin müdürlüğüne atadı.

BELEDİYE BAŞKANI KENDİNİ MÜDÜRLÜĞE ADADI

Bu gündem maddesi Belediye Meclisinin onayına sunuldu. Bu maddeye ise AK Parti grubu şerh koydu. CHP'li başkanın "huzur hakkı" adı altında aylık 7 bin 500 TL ek bir maaş da almasını içeren atama kararı, AK Parti'nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile Meclis'ten geçti.  Konu ile ilgili olarak meclis kararında şu ifadelere yer verildi:

"Karaburun Belediye Meclisi'nin 12.04.2019 tarih 04-19 sayılı kararıyla Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'a 01.06.2019 tarihinden geçerli olmak üzere ve belediye başkanlığı görevi süresince net 7.500 TL/ay huzur hakkı ödenmesine mevcudun oy çokluğuyla karar verildi"

Belediye Başkanı Erdoğan yaklaşık olarak 8 bin TL maaş alıyor. Bunun yanı sıra Başkan Erdoğan aylık 7 bin 500 TL'lik bir ödeme alacak. Bunun olması meclis muhalefetini harekete geçirdi. AK Parti grubunun, çok tartışılacak bu karara kaymakamlık ve hukuki yollardan itiraz etmeye hazırlandığı öğrenildi.

696 SAYILI KHK'YA GÖRE MÜDÜR OLAMIYOR

Konu ile ilgili olarak Sabah Gazetesinden Serhan Çifdalgöz'ün aktardıklarına göre 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'ya göre bir belediye başkanı şirkette müdür olamıyor, huzur hakkı alamıyor. Bu bağlamda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yaptığı için belediye başkanının ticaret yapma ve şirketlere ortak olma hakları bulunmuyor.

Yorumlar (12)
Adalet 1 ay önce
Zaten ne varsa chp de var birde ak partilileri hırsızlıkla suçlarlar esas hırsız kim belli oluyor
Dünya malı 1 ay önce
Söz 'de adalet yürüyüşü yapanlar bu duruma ne diyecek acaba
Cengiz 1 ay önce
Olmadı başkan hn bir CHP liye yakışmaz ya CHP li meclis üyelerine ne demeli
kinal 1 ay önce
Allah korkusu olmayan,haramı bilmeyen bizansın çocukları ülkemizde hızla çoğalıyorlar.
Canan 1 ay önce
Kânun böşluğundan istifade etmiş...Chp nin vicdanı budur
CHP 1 ay önce
Mükemmel akp yapsa adalet ararlar
edpsizligin sonu 1 ay önce
keser döner sap döner gün gelir hesap döner biz eşek olduktan sonra her gelen semer vurur herkez kendi cikarina
yunus akdeniz 1 ay önce
helal olsun komplike uzman başkalarına ne ihtiyaç
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın