İzmir'de Havalimanlarından Yolcu Almaları Yasaklanan Taksicileri İlgilendiren Havalimanı Genelgesi İçin İptal Başvurusu

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık yeni bir açıklamada bulundu. Anık, Ulaştırma Bakanlığı genelgesi kapsamında havalimanlarına kayıtlı olanların dışındaki taksilerin havalimanlarından yolcu almalarının yasaklandığını duyurdu. Bu nedenle Yargıya gittiklerini ifade ederek, kasıtlı algı operasyonu yürütülüyor" dedi.

GÜNDEM 05.08.2019, 18:39
İzmir'de Havalimanlarından Yolcu Almaları Yasaklanan Taksicileri İlgilendiren Havalimanı Genelgesi İçin İptal Başvurusu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı genelgesi ile İzmir'deki havalimanlarına kayıtlı olan taksicilerin dışındaki taksicilerin yolcu alması yasaklandı.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık bu konuda yaptığı açıklamasında yasağın iptali için yargıya gittiklerini söyledi ancak kasıtlı bir algı operasyonunun yürütüldüğünü ifade etti.

Celil Anık yaptığı açıklamasında;

"Ulaştırma Bakanlığı genelgesi ile havalimanlarına kayıtlı olanların dışındaki taksilerin havalimanlarından yolcu almaları yasaklandı.

İptali için yargıya gittik. Bu gerçeğe rağmen, uygulama İzmir'e mahsusmuş gibi gösterilerek odamıza ve şahsıma yönelik kasıtlı algı operasyonu yürütülüyor" dedi.

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 17 Aralık 2018 tarihinde genelge yayınlamıştı ve bununla beraber havalimanlarına kayıtlı olanların haricindeki taksilerin havalimanlarından yolcu taşıması yasaklanmıştı.

Diğer yandan havalimanlarına yolcu götüren taksilerin boş dönmesi de meydana gelirken uygulama ile bin 2 TL para ve 15 gün trafikten men cezası uygulanıyor.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise genelgenin iptali için Danıştay'da dava açtıklarına söyledi.

Anık açıklamasında;

"Bu uygulama sadece İzmir'e yönelikmiş gibi gösterilip beni sorumlu tutmaya çalışıyorlar. Sosyal medyada bu yönde paylaşımlar yapılıyor, kamuoyu yanıltılıyor.

Oysa söz konusu genelge Türkiye'nin tamamını kapsıyor ve sadece taksileri de içermiyor. Kayıt dışı taşıma yapan malum küresel firma başta olmak üzere yetkisi ve izni olmamasına rağmen havalimanlarından yolcu alan servis araçlarının engellenmesi hedefleniyor.

Taksiler de bu kapsama alındığı için yargıya gittik, iptalini istedik. Buna rağmen bilgi kirliliği ile gerçekler saptırılıyor.

Taksi müşterilerinden ve esnafımızdan kötü niyetli bu kişiler ile yorumlarına itibar edilmemesini bekliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)