banner731

İzmir, Manisa, Aydın Bayram Namazı Saat Kaçta? 2019 Kurban Bayramı Namazı Saatleri

11 Ağustos 2019 tarihinde idrak edilecek Kurban Bayramı nedeniyle yurdun dört bir yanında bayram heyecanı yaşanıyor. Kurban bayramı namazı saatleri araştırılmaya başladı. Peki İzmir, Manisa, Aydın'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Kurban bayramı namazı kaç rekat? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 il için açıklanan; il, il kurban bayramı namazı saatleri...

GÜNDEM 10.08.2019, 21:43 10.08.2019, 22:08
İzmir, Manisa, Aydın Bayram Namazı Saat Kaçta? 2019 Kurban Bayramı Namazı Saatleri

Kurban bayramının gelmesiyle beraber kurban bayramı namaz saatleri sorgulanmaya başladı.

Kurban bayramı namazını ibadet edecek vatandaşlar kurban bayramı namazı saatlerini araştırmaya devam ediyor. İzmir, Manisa ve Aydın'da kurban bayramı namazının saat kaçta kılınacağı merak ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklanan bilgilere göre kurban bayramı usulüne uygun olarak kılınmalıdır ve 2019 yılında kurban bayramı 11 Ağustos'ta idrak edilecektir. Peki vatandaşlar cemaat ile kılacakları kurban bayramı namazını kaç rekat kılacaktır?

İZMİR, MANİSA VE AYDIN KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAATLERİ

İzmir'de bayram namazı saat 06:58'de kılınacaktır ve Manisa'da ise 06:57'de kılınacaktır.

Aydın'da bayram namazı saati ise 06.56 olarak açıklanmıştır.

PEKİ BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı namazının kılınışı ile Ramazan Bayramı namazının kılınışı arasında fark yoktur.

iŞTE KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikİnci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Burdan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Yorumlar (0)