Japon deprem uzmanı uyardı: Türkiye 3. sırada!

Japon Deprem Uzmanı ve Mimar Yoshinori Moriwaki Muğla'nın Fethiye ilçesinde gerçekleştirilen 'Türkiye'de Deprem Gerçeği' toplantısında çok kritik açıklamalarda bulundu. Japon deprem uzmanı Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu aktararak önemli uyarılar yaptı.

GÜNDEM 15.11.2019, 00:30 15.11.2019, 00:45
Japon deprem uzmanı uyardı: Türkiye 3. sırada!

Muğla'da bulunan Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi'nde gerçekleştirilen 'Türkiye'de Deprem Gerçeği' konulu toplantıda Japon Deprem Uzmanı ve Mimar Yoshinori Moriwaki tarafından yapılan uyarılar dikkat çekti.

JAPONYA İLE TÜRKİYE'Yİ KARŞILAŞTIRDI

Türkiye topraklarının yüzde 97'sinin deprem riski taşıdığını aktaran Deprem Uzmanı Moriwaki,  Türkiye ve Japonya arasından karşılaştırmalar yaparak yüzölçümü bakımından Türkiye'nin yarısı kadar alana sahip Japonya'nın Türkiye'nin 2 katı nüfusa sahip olduğunu açıkladı. Bundan dolayı Japonya'da gökdelen yapmanın zorunluluğuna dikkati çeken deprem uzmanı Moriwaki, Türkiye'de dikkat çeken gökdelenlerin neden yapıldığını anlamadığını aktardı.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA!

Dünyada deprem sayısı sıralamasında Japonya'nın 4'üncü, Türkiye'nin ise 6'ncı sırada yer aldığını açıklayan Moriwaki, depremlerdeki ölü sayısı bakımından ise Japonya'nın 7'nci sırada, Türkiye'nin 3'üncü sırada olduğunu açıkladı.

Ayrıca Moriwaki şunları söyledi:

Türkiye'de meydana gelen depremleri incelediğimizde bir binanın tamamen yerle bir olduğunu görürken, hemen bitişiğindeki binanın ayakta kaldığını ve çok az hasar aldığını gözlemliyoruz. Bu da binalardaki yapısal sıkıntıları gözler önüne seriyor. Bu sorunlar inşa sürecinde yetersiz bilginin yanı sıra malzemeden çalınmasından kaynaklanıyor. Binaların sağlam inşasını denetlemede inşaat mühendislerine önemli görevler düşüyor. Yeterli denetimlerden geçmeyen binalar depremde can kaybı açısından büyük risk taşıyor.

Yorumlar (0)