Kabotaj Kanunu Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir? Kabotaj Nedir?

Kabotaj Bayramı gemilerin işletmeciliğinin yapılabilmesi ve bunun desteklenmesi amacıyla her yıl düzenli olarak Temmuz ayı içerisinde kutlanmaktadır. Peki, kabotaj nedir? Kabotaj kanunu ne zaman yürürlüğe girdi? Kabotaj ile alakalı olarak merak edilenler. Kabotaj nedir? Kabotaj bayramı ne zaman kutlanır? Kabotaj ile alakalı olarak tüm detaylar.

GÜNDEM 21.12.2018, 00:56
Kabotaj Kanunu Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir? Kabotaj Nedir?

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir.

Osmanlı Devleti'nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması'yla 1923 yılında kaldırıldı.

20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi.

Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

Yorumlar (0)