Alexa
28 Mayıs 2016 Cumartesi 09:59
Kadın Girişimciler Zirvesi’nde Emine ERDOĞAN Kadının Gücünü Anlattı
 MÜSİAD Kadın Girişimciler Zirvesi’nde Emine Erdoğan konuşma yaptı. Dünyanın geleceğinin, girişimcilerin gayretine bağlı olduğunu belirterek, "Kadınlar da, bu gelecekte yer almak, etkin olmak istiyorsa, girişimciliği önemsemelidir." dedi.

Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kadın Girişimciler Zirvesi gala yemeğinde yaptığı konuşmada, ekonomi dünyasında daha çok kadın istihdamının konuşulduğu bir ortamda, kadını, girişimci olarak konumlandırmanın, son derece önemli olduğunu, MÜSİAD’ın buna öncülük etmesinin, ayrıca değerli olduğunu vurguladı.

Artık yepyeni bir çağda yaşandığını, bilgiye ulaşmanın herkes için çok kolay olduğunu belirten Erdoğan, bilgiyi, yeni bakış açıları ile kullanabilmenin, hayata artı değer olarak kazandırabilmenin önemine değindi. Bu nedenle, dünyanın geleceğinin, girişimcilerin gayretine bağlı olduğunu aktaran Erdoğan, kadınların da, bu gelecekte yer almak, etkin olmak istiyorsa, girişimciliği önemsemeleri gerektiğine dikkati çekti. Tarihin de bu konuda ilhamlar verdiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bildiğiniz üzere, tarihimizde kadın girişimciliğinin en güzel örneği, Baciyan-ı Rum’dur. Ahilik teşkilatının bir kolu olan bu sivil toplum yapısı, birçok batılı araştırmacıyı şaşırtmıştır. Baciyan-ı Rum, kadınları ilim ve sanat alanında yetiştirmiştir. Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta yer almalarını teşvik etmiştir. Kadınlar, özellikle dokumacılık, keçecilik, nakışçılık, iplik üretimi gibi alanlarda üretim hayatına katkı sunmuştur. Usta-çırak ilişkisinin hakim olduğu bu yapıda kadınlar, yeteneklerine göre yetişme imkanı bulmuş, iş yapma kültürü kazanmıştır. Buralarda verilen mesleki eğitim, sadece teknik bilgiyle sınırlı kalmamıştır. Baciyan-ı Rum, iş ahlakı ile kalitenin buluştuğu yer olmuştur.

Ayrıca, Osmanlı’da kadınların vakıf kuracak kadar servete sahip olduğunu da biliyoruz. Bu da, tarihimizde kadın girişimciliğinin boyutlarına işaret eder. Kadınların iş dünyasında geçmişteki varlığını, şimdi güncelleyerek geliştirmeliyiz. Kadınlar olarak, içimizdeki potansiyeli keşfedelim. Unutmayalım, keşifler, dünyaya yeni bir gözle bakmanın sonucu gerçekleşir."

"Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 31'e yükseldi"
Emine Erdoğan, hem Türkiye'de hem de dünyada kadınların, kayıtlı ekonomide küçük yüzdelere sahip olduğunu belirterek, "Her zaman erkeklere oranla zor engellerle karşılaşırlar. Gelir eşitsizliği, ücret farklılığı, ayrımcılık, cam tavan engeli, bu zorlukların başında gelmektedir." dedi.

Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının, 2003-2016 arasında yüzde 26’dan yüzde 31’e yükseldiğini hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ancak asıl önemli olan, kadınların kendi girişimini yönetmesidir. Devletimiz, KOSGEB aracılığıyla kadınları buna teşvik etmekte, KOBİ kredileri için kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Kadın girişimci sayımız, 10 yıl önce 69 bin iken, 2016’da yüzde 78 oranında artarak 89 bine ulaşmıştır. Fakat hala, Türkiye’de işveren kadınların toplamdaki payı, hayli düşüktür. Bu oranın hızla artırılması gerekir.

Elbette kadın girişimciliğinin artması, sadece kadınların çabası ile mümkün olmaz. Erkekler dünyasının da buna katkı vermesi gerekir. Mesela ağırlıklı olarak erkeklerden oluşan MÜSİAD yönetiminin, kadın girişimciliğini önemsemesi güzel bir örnektir. Bugün lansmanı yapılan Melek Danışman Projesi, kadın işverenlerin desteklenmesi noktasında çok anlamlı bir girişimdir. Belirlenen hedeflerin gerçekleşmesini temenni ediyorum. MÜSİAD yönetimindeki kadın sayısının ve etkinliğinin daha da artmasını umut ediyorum."

"Kadınlar için başarı sadece parlak bir kariyer demek değildir"
Yeni başarı hikayelerinin yazılması, "O başardıysa, ben de başarırım" denilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kadınlar için başarı, sadece daha yüksek gelir, parlak bir kariyer demek değildir. Aynı zamanda, tıpkı erkeğin olduğu gibi, aile içi sorumluluklarını da unutmaması demektir. Toplumumuzda çocuk yetiştirmek, aile bireyleri arasındaki ilişkileri düzenlemek, pratikte daha çok kadına havale edilmiş konulardır. Bu noktada, kadınlarımızın işini kolaylaştıracak düzenleme ve çalışma koşullarına ihtiyaç vardır.

Girişimci kadınların profiline baktığımızda, kendine güvenen, sabırlı ve dayanıklı, gerektiğinde risk alabilen, ikna kabiliyeti yüksek, sezgileri güçlü kişilikler görürüz. Bu özellikler, genç kızlarımızı yetiştirirken de, dikkate almamız gereken hususlardır. Böyle kişilikler inşa edebilmek için, evlatlarımıza erken yaştan itibaren yatırım yapmalıyız. Şahsiyet sahibi, kararlarını kendisi alabilen, iş ahlakına sahip çocuklar yetiştirmeliyiz. Kadın girişimciliğinin artması, milli kalkınmamızın ayrılmaz bir parçasıdır."

Konuşmasının ardından, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülten Durdu tarafından Emine Erdoğan'a, özel olarak antikacılardan toplanarak hazırlanan ve içinde doğduğu yıla ait, pul, fincan, para, 16 Şubat tarihli gazetenin yer aldığı tablo hediye edildi.

AA
| Kamupersoneli.net | Ankara
Son Güncelleme: 28.05.2016 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441