Kadir Şeker davasında karar açıklandı! Kadir Şeker kimdir? Kadir Şeker'e ne kadar ceza verildi?

Kadir Şeker davasında karar açıklandı! Kadir Şeker kimdir? Kadir Şeker'e ne kadar ceza verildi?

Konya'da Özgür Duran'ın sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü sırada, olaya engel olmak isterken, Duran'ın kalbinden bıçaklayıp öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Kadir Şeker davasında karar açıklandı. Şeker, suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 15 yıl hapse çarpıtıldı. Kadir Şeker'in iyi halini göz önünde buldurarak, cezasını 12,5 yıla indirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Şeker'in avukatı Konya Baro Başkanı Mustafa Aldağ, verilen bu karara itiraz edeceklerini duyurdu.

5 Şubat akşamı Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı Piri Reis Parkı'nda gerçekleşen olayda Ayşe Dırla ve Sevgilisi Özgür Duran arasında tartışma çıktı. Dırla, evden çıkıp parka geldi. Peşin gelen Özgür Duran ve sevgilisi arasındaki tartışma parkta da devam etti. Bu sırada tesadüfen olay yerinden geçen Kadir Şeker, kadının dövüldüğünü sanarak olaya müdahale etmek istedi. Şeker'in elindeki bıçak Özgür Duran'ın kalbine saplandı. Duran olay yerinde hayatını kaybetti. Kadir Şeker ise gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Şeker, kasten adam öldürme suçu sebebiyle tutuklandı.

12 YILDAN 18 YILA KADAR HAPİS

Yapılan soruşturma sonucunda Kadir Şeker'in kastan adam öldürme suçundan hakkında iddianeme düzenlendindi. Ömür boyu hapis istemiyle yapılacak olan yargılanmanın tahrik indirimi ile 12 yıldan 18 yıla kadar hapis olması istendi. 16 Eylül tarihinde 3.'sü görülen duruşmanın sonucunda Şeker'in ağır tahrik altında işlediği belirtilerek kasten adam öldürme cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminin ise en üst sınırdan olması talep edildi.

KADİR ŞEKER SALONDAYDI

Davanın 4. duruşmasında Kadir Şeker salonda hazır bulundu. Her iki tarafın ailelerinde katıldığı duruşmada Duran'ın avukatları, haksız tahrik'in uygulanması durumunda sınırın en altta olması gerektiğini belirtti. Hayatın kaybeden Özgür Duran'ın babası da Şeker'in cezalandırılmasını talep etti.

NEDEN ELİNDE BIÇAKLA GELDİN ORAYA?

Özgür Duran'ın annesi Mübeyye Duran ise şu ifadeyi kaydetti:

"Kadir Şeker'e soruyorum. Neden elinde bıçakla geldin oraya? Benim 8 aydır ciğerim yanıyor. Benim oğlum gaspçı değil, satıcı değil. Benim çocuğumun yuva kurma hayali vardı. Onu da Kadir Şeker elinden aldı. Oğlum 2 gün önce rüyama girdi. 'Anne ben o çocuğa kendimi ifade edemedim. O çocuğa sor, neden bıçakla üstüme gelmiş' dedi. En ağır cezayı almasını istiyorum'"

KADİR ŞEKER'İN SON SÖZÜ

Şeker'in mahkemedeki son sözü, "Yardıma ihtiyacı olan birisine yardım etmek için gittim. Kadın bana onun eşi ve iyi olduğunu söyledikten sonra arkamı döndüm gittim. Bana arkamdan saldırdı boğazımı sıktı, nefesimi kesti. Düştük, olay yerinden ayrılırken yaralandığını fark etmedim. Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm” şeklinde konuştu. Son sözü sorulan Kadir Şeker, “Üzgünüm" oldu.

KADİR ŞEKER'E VERİLEN CEZA

Kadir Şeker'in kasten adam öldürme suçundan ilk olarak müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra verilen bu ceza suçu haksız tahrik altında işlendiği gerekçesiyle 15 yıla indirildi. Mahkeme son kararını 12,5 yıl olarak açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.