Kadir Topbaş Kurban Kesim Yerlerini Ziyaret Etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kurban Bayramı için hazırlanan kurbanlıkları ve kurban kesim yerlerine ziyarette bulunarak incelemeler yaptı. Topbaş ziyareti sırasında kendilerinin hazırlıklarının devam ettiğini belirtirken, kesim makinelerinin çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Kadir Topbaş Kurban Kesim Yerlerini Ziyaret Etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurban bayramı için hazırlanan Alibeyköy Kurban Satış ve Kesim Merkezi'nde kurbanlıkları inceledi, hayvan sahipleri ile görüştü. Topbaş ayrıca kurban kesim makinelerini de inceleyerek çalışma yönetimi hakkında bilgiler verdi.

Kurban Bayramı yaklaşırken hazırlıklara devam ettiklerini anlatan Topbaş, "Mahalle araları ve sokaklara kadar her tarafta kurban satışı ve kesimi görürdük. 15 milyonluk bir şehirde kurban kesimi noktaları oluşturmak ve insanlarımızın o alışkanlıklarından vazgeçirmek çok kolay değil" dedi.

"HALBUKİ BU ARTIK PROFESYONEL BİR İŞ"

Bir vecibeyi yerine getirirken hassas olunması gerektiğiması belirten Topbaş, " Canlı varlık olan kurbanları keserken onların da hayat sahibi olduğunu bilmek lazım. Rabbimizin mana alemindeki anlamını bilemeyiz. Mutlaka bir hikmeti vardır. Bir de sosyal bir vaka. Belediye olarak biz de İstanbul'da ilk geldiğimiz zamanlarda ciddi sorunlar vardı. Kurban kesim noktaları yoktu. Satış noktaları hijyen olmayan, sıkıntılı ortamlarda bu işlemler yapılırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ve İSMEK'le birlikte kurban kesimiyle ilgili bin 125 kişiye eğitim de verdik. Anadolu'da memleketinden hayvan kesimini bilen insan, şehre gelince aynı reflekslerin olduğunu zannederek kesmeye çalışıyor. Kolunu bacağını kesiyor ve yaralanmalar oluyor. Halbuki bu artık profesyonel bir iş. Doğru yapmak lazım. Bunu bilenlere vermek lazım" diye konuştu.

"7 KESİM VE PAZARLAMA HAYVAN SATIŞ NOKTAMIZ VAR"

Kadir Topbaş, "Şu anda İstanbul'da 244 bin metrekarelik alanda kesimhane ve hayvan satış noktamız var. 7 kesim ve pazarlama hayvan satış noktamız var. Bunun 4'ü Avrupa, 3'ü Asya yakasında. Burada takriben toplamında 12 bin büyükbaş, 2 bin civarı küçükbaş hayvan burada alıcılarını ve kesimi bekliyor" şeklinde konuştu.

KAMUPERSONELİ.NET - DHA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE