20 Şubat 2019 Çarşamba 11:59
Kadroya Geçemeyen Taşeronlara Müjdeli Haber

Belediye temizlik görevlisi olarak çalışan taşeronun 375 sayılı KHKnın geçici 24. maddesi kapsamında sürekli işçi olarak istihdam edilme talebiyle, idareye yaptığı başvurusu reddedildi. Bu başvurunun reddedilmesi üzerine sebep olarak ise daha önce hırsızlık suçundan aldığı mahkumiyeti gösterildi.

Ancak temizlik görevlisi cezası para cezasına çevrilerek ertelenen ve, erteleme süresini de iyi halli geçirmişti. Bunun yanı sıra temizlik görevlisi hakkında yasaklanan hakları iade edildi. 

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından sevindirici bir haber verildi ve 2018/5569 numaralı şikâyet başvurusu hakkında verilen 14/9/2018 tarihli Tavsiye kararına varıldı. KDK'nın tavsiye kararında başvuran tarafından, Belediyede temizlik görevlisi olarak çalıştığı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 24 üncü maddesi kapsamında sürekli işçi kadrosunda istihdam edilme talebiyle anılan idareye başvurduğu, ancak talebinin reddedildiği ifade edilerek mağduriyetinin giderilmesi talep edilmiştir.

KDK tarafından verilen kararda ise şu ifadelere yer verildi:

"Kurumumuzca yapılan inceleme ve araştırma neticesinde, başvuranın 765 sayılı Kanunun 95 inci maddesinin yürürlükte olduğu dönemde hırsızlık suçundan mahkûm olduğu, cezanın para cezasına çevrilerek tecil edildiği, kararın kesinleştiği tarihten itibaren başka bir mahkûmiyetinin bulunmadığı, hayatını iyi halli olarak sürdürdüğü, dolayısıyla 765 sayılı Kanunun 95 inci maddesi uyarınca esasen vaki olmamış bir mahkûmiyetin söz konusu olduğu anlaşılmış olup vaki olmamış sayılan bir mahkûmiyet hükmü gerekçe gösterilmek suretiyle başvuranın sürekli işçi kadrosuna geçiş talebinin reddedilmesi yönünde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılarak başvurunun kabulüne, başvuranın sürekli işçi kadrosuna geçiş talebinin reddedilmesi yönünde tesis edilen işlemin geri alınması yönünde ilgili Belediyeye Tavsiyede Bulunulmasına karar verilmiştir"

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.