Kadroya Geçmek İsteyen Taşeron İşçiler Sınava Girecek

Taşeron işçiler kadro taleplerini sürdürüyorlar. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler sınava ve deneme süresine tabii tutulacak.

GÜNDEM 27.09.2017, 11:18
Kadroya Geçmek İsteyen Taşeron İşçiler Sınava Girecek

Kadro bekleyen taşeron işçiler için heyecan dorukta. Taşeron işçiler hükümetin arka arkaya açıklamaları ile kadro konusunda müjde aldılar. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade etti. 

ARA FORMÜL GELİŞTİRİLDİ

Ancak kadronun taşeron işçilere nasıl verileceği hükümet tarafından açılanmadı. İnternet Haberin aktardıklarına göre bu kapsamda kulislerde tartışmalar başladı. Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan taşeron düzenlemesiyle ilgili yapılan çalışmanın detaylarını bugünkü köşesine taşıdı. "Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim" diyerek yazısına başlayan Noyan Doğan, taşerona kadro için 'ara bir formül' geliştirildiğini yazdı. 

Noyan Doğan köşe yazısında "Kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Taşeron işçiler kamuda çalışmaya devam edecek ancak yeni statü verilecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek" ifadelerine yer verdi. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan'ın konu ile ilgili yazısının detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

YIL SONUNA KADAR ÇÖZÜLECEK

"Bir süredir taşerona kadro konusu gündemde. Son noktayı önceki gün, Başbakan Binali Yıldırım koydu ve bu yılın sonuna kadar sorunun çözüleceğini açıkladı." diyerek yazısını devam ettiren Noyan Doğan yazısında "Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim. İster kamu olsun, ister özel sektör bir işletme ile anlaşma yaparak, o işletmenin uzmanlık gerektiren işlerinde istihdam etmek üzere personel alan ve bu personeli de sadece anlaşma yaptığı işletmede çalıştıranlara, alt işveren ya da taşeron, bu işleri yapanlara da taşeron işçi deniyor." ifadelerine yer verdi.

TAŞERON İŞÇİ SAYISI 1.4 MİLYONUN ÜZERİNDE

Kamu ve özel sektörde taşeron işçi sayısının 1.4 milyonun üzerinde olduğunu belirten Noyan Doğan, "Her ne kadar iş kanunu, taşeronluğun sınırlarını belirleyip, kimlerin asıl işlerde, kimlerin yardımcı işlerde çalışacağının tarifini yapmışsa da zaman içinde asıl iş, yardımcı iş kavramları birbirine karışmış uzmanından teknisyenine, şoföründen temizlikçisine kadar her çalışan taşeronluk müessesi içine sokulmuş." dedi.

Ayrıca Doğan yazısında "Malum, taşeron işçi demek bir yıldan az çalıştırılan, dolayısıyla kadrosuz çalışan ve başta emeklilik olmak üzere bazı sosyal güvenlik haklarından yararlanamayan işçi anlamına geliyor." ifadelerini vurguladı.

NASIL ÇÖZÜLECEK?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan yazısında taşeron işçilerin kadro sorunun nasıl çözüleceğini de ele aldı. Noyan Doğan sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin "Peki, nasıl çözülecek? Masadaki alternatifleri paylaşayım hatta madde madde anlatayım." ifadelerini kullandı.

FARKLI BİR STATÜ

Taşeron işçiler için farklı bir statü getirileceğini ifade eden Doğan "İster asıl iş olsun, ister yardımcı iş taşeron işçiler kamuda aynı yerde çalışmaya devam edecek. Kamuda çalışan taşeron işçiler yeni bir statüye tabi olacak. Kamudaki, 4a-4b-4c-4d olmak üzere 4 farklı statü bulunuyor. Taşeronlar içinse bunların dışında bir statü getirilecek ama kamuda istihdam edilecekler." dedi.

KADROYA GEÇİŞLER SINAVLA YAPILACAK

Taşeron işçilerin ücretinde bir değişiklik olmayacağı da ifade edildi. Taşeronlar aldıkları aynı ücretle kamuya geçirilecekler. Konu ile ilgili olarak Noyan Doğan "Toplu sözleşme haklarından, yıl içindeki maaş artış imkanlarından yararlanılacak. Emeklilik yaşı gelenler bu haktan yararlanamayacak. Taşeron çalışanlar hangi iş kolunda çalışıyorsa aynı iş kolunda çalışmaya devam edecek." dedi. Ayrıca taşeron işçilerin kadroya geçişlerinin sınav ile yapılacağı ifade edildi.

KIDEM TAZMİNATI DEVLET GÜVENCESİNDE OLACAK

Son olarak Noyan Doğan kadroya geçişte kamu kurumlarının istihdam edeceği kişi sayısı kadar kişiyi alacaklarını ve kalanları kadroya giremeyeceklerini ifade etti. Taşeron işçilerin kıdem tazminatı devlet güvencesinde olacak ve kıdeme bağlı haklar kaybolmayacak. Yeni düzenleme yapıldıktan sonra kamu kurumları ihtiyaç duydukları kadar kişiyi istihdam edebilecek.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (9)
mustafa 2 yıl önce
nasıl bir sınavmış bu bi yandan kpss kaldırlacak deniyor hangi sınava girecekler acaba
Murat 2 yıl önce
Sinavsa kpss sinavina girmis ve 60 yukarisi almis taserinlar sinavdan muaf olmali ve bence kpssden 60 ve yukari almislar direk doldurduklari kadroya atanmali
Mehmet cc 2 yıl önce
Ben inanmiyorum kadro vereceğiz 2 senede fazla oldu taşeron larda anladı artık kadro gelmeyeceğini
UMUDUMUZ kalmadı ösp karşıyım tam kadro verilmeli bugüne kadar şirketler üzerimizde milyar kaldırdı bunu bile kadroya neden karşı arkadaşlar kappss bende giriyorum devlet kadro fazla açmıyor şimdi mevcut çalışan 3 sene 4 sene
Taşeron işçi 2 yıl önce
Şu bilgi kirliliği ne bakın ağzı olan konuşuyor taşerona kadro nasıl verilecekmiş yok amuda kalkarak verilecek yok tek ayak üzerinde verilecek yok yere yatırılır verilecek mankenlık ajansı sanki Detay vermeyelim, birkaç model üzerinde çalışıyoruz." ifadesini kullandı. Sayın çalışma bakanı maşAllah
kemal 2 yıl önce
O kadar haber var sınavda ne demek oluyor diyen yok yani sınavı gecemeyen işimdenmi olacak yani bırakında taşeronuda aramayalım sonra bari
taşeron 2 yıl önce
tek çare kadro verip kurtulmak yoksa içinden devlet çıkamaz bir alternatifde 5 yılını veya 10 yılını dolduranlar direk kadroya geçiş yapılırsa devlet ve çalışanlar için iyi bir alternatif
Taseron guvenlikci 2 yıl önce
Sinavsa kpss sinavina girmis ve 60 yukarisi almis taserinlar sinavdan muaf olmali ve bence kpssden 60 ve yukari almislar direk doldurduklari kadroya atanmali
Ahmet 2 yıl önce
İsterse sınav yapsınlar ama şu zamanda işe başlama şartı koymasınlar inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın