Kamu Başdenetçisi Malkoç: KDK'ya En Çok ÖSYM, MEB ve YÖK Şikayet Edildi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç KDK'ya gelen başvurular hakkında açıklama yaptı ve en çok ÖSYM, MEB ve YÖK'ün şikayet edildiğini ifade etti.

Kamu Başdenetçisi Malkoç: KDK'ya En Çok ÖSYM, MEB ve YÖK Şikayet Edildi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan şikayetler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Konu ile ilgili olarak Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç açıklamasında şikayetlerin önemli bir kısmının eğitim alanına ilişkin olduğunu belirtti ve şöyle devam etti;

"MEB, YÖK VE ÖSYM İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER VAR"

"Bu yıl, eğitimdeki şikayetler birinci sırada. İçerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM ile ilgili şikayetler var. Dolayısıyla bu konuda önemli bir sorun olduğunu kurum olarak da yapılan müracaatlardan görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da belli ki bu konuyu kendisine intikal eden raporlarda tespit etmiş. Bu, eğitim alanında ciddi bir reform yapmak için yol açtı, bir bakıma eğitimle ilgili kurumların harekete geçmesini temin etti. Bu, önemli bir şey."

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu makamında ziyaret etti. Malkoç burada bir konuşma yaptı ve insan hakları ve yargının işleyişiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldiklerini belirtti. Şeref Malkoç'un buradaki konuşması şöyle oldu;

"YOL GÖSTERİYORUZ"

"Türkiye kamu denetçiliğinin ana görevi, kamu hizmetlerinin artırılması için çalışmak, idarenin şeffaflığını sağlamada katkıda bulunmak, hukuk uygulamalarının arzu edilen düzeyde yaygınlaşmasını sağlamak. Bunları yaparken hem basınla hem kamuoyu ile irtibat halinde ve iç içe olacağız. Çalışmalarımızın önemli bir bölümü de vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırma anlamındadır. Bir nevi vatandaşın hakkını arıyoruz. Tabii vatandaşın hakkını ararken idarenin hasmı değiliz, kararlarımızla da idareye rehberlik, danışmanlık yapıyoruz, yol gösteriyoruz."

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un yanı sıra Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da bir açıklama yaptı. Metin Feyzioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"TÜRKİYE'YE MÜDAHALENİN ÖNÜNÜ AÇMAYIZ"

"Dünyanın küresel güçleri, bu bölgeyi şekillendirmek isteyen pek çok güç, Türkiye'ye de müdahale için çok çeşitli senaryoları hayata geçirmeye çalışmakta. Bunlara karşı milli birliğimizi, beraberliğimizi sloganlarla değil, doğru bir milli bakışla, doğru bir milli duruşla sağlayabiliriz, akıllı bir tavırla başarabiliriz. Bu noktada, içeride 80 milyonun adalet paydasında, hukuk paydasında kucaklaştırılması gerekiyor. Toplumsal barışa ihtiyacımız var. Kavgaya değil, el sıkışmaya, kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Kamu Denetçiliği Kurumu bizi devletimizle, idaremizle kucaklaştıracak. Birbirimizle kavga etmeden uzlaşının yolunu gösterecek önemli bir kurumdur. Biz doğru yaparsak, vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerini başkalarının müdahalesine, çoğu zaman iyi niyetli olmayan müdahalelerine izin vermeden biz korumayı başarırsak hiç kimseye çeşitli mazeretler üretmeyiz, çeşitli mazeretlerle Türkiye'ye müdahalenin önünü açmayız."

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE